Beremiz - en to pt translation catalogue (270 entries)

en:    External
pt: Externo

en:    InOut
pt: EntradaSaída

en:    Input
pt: Entrada

en:    Output
pt: Saída

en:  and %s
pt: e %s

en:  generation failed !
pt: geração falhada !

en: "%s" Data Type doesn't exist !!!
pt: " %s " O tipo de dados não existe !!!

en: "%s" POU already exists !!!
pt: " %s " POU já existe !!!

en: "%s" POU doesn't exist !!!
pt: " %s " POU não existe !!!

en: "%s" can't use itself!
pt: "%s" não pode usar-se!

en: "%s" config already exists!
pt: "%s " config já existe!

en: "%s" configuration already exists !!!
pt: "%s" configuração já existe !!!

en: "%s" data type already exists!
pt: "%s" o tipo de dados já existe!

en: "%s" element for this pou already exists!
pt: "%s" o elemento para esta pou já existe!

en: "%s" folder is not a valid Beremiz project
pt: "%s" o ficheiro não é um projecto Beremiz válido

en: "%s" is a keyword. It can't be used!
pt: "%s" é uma palavra-chave. Não pode ser usada!

en: "%s" is an invalid value!
pt: "%s" é um valor inválido!

en: "%s" is not a valid folder!
pt: "%s" não é um ficheiro válido!

en: "%s" is not a valid identifier!
pt: "%s" não é um identificador válido!

en: "%s" is used by one or more POUs. Do you wish to continue?
pt: "%s" é usáda por uma ou mais POUs. Deseja continuar?

en: "%s" pou already exists!
pt: "%s" pou já existe!

en: "%s" step already exists!
pt: "%s" o passo já existe!

en: "%s" value already defined!
pt: "%s" valor já defenido|

en: "%s" value isn't a valid array dimension!
pt: "%s" o valor não é uma dimensão de matriz válida!

en: "%s" value isn't a valid array dimension!
    Right value must be greater than left value.
pt: "%s" o valor não é uma dimensão de matriz válida!
    O valor direito tem de ser maior do que o valor esquerdo.

en: "{a1}" function cancelled in "{a2}" POU: No input connected
pt: "{a1}" função cancelada na POU  "{a2}" : Sem entrada conectada

en: "{a1}" is already used by "{a2}"!
pt: "{a1}" já está a ser usada por "{a2}"!

en: "{a1}" resource already exists in "{a2}" configuration !!!
pt: o recurso"{a1}" já existe na  configuração"{a2}" !!!

en: "{a1}" resource doesn't exist in "{a2}" configuration !!!
pt: o recurso"{a1}" não existe na configuração"{a2}" !!!

en: %s Data Types
pt: %s Tipo de dados

en: %s Profile
pt: %s Perfil

en: %s body don't have instances!
pt: %s o corpo não tem instâncias!

en: %s body don't have text!
pt: %s o corpo não tem texto!

en: &Add Element
pt: &Adicione elemento

en: &Close
pt: &Fechar

en: &Configuration
pt: &Configuração

en: &Data Type
pt: &Tipo de dados

en: &Delete
pt: &Apagar

en: &Display
pt: &Exibir

en: &Edit
pt: &Editar

en: &File
pt: &Ficheiro

en: &Function
pt: &Função

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &License
pt: &Licensa

en: &Program
pt: &Programa

en: &Properties
pt: &Propriedades

en: &Recent Projects
pt: &Projectos recentes

en: &Resource
pt: &Recurso

en: '{a1}' - {a2} match in project
pt: '{a1}' - {a2} é idêntico no projecto

en: '{a1}' - {a2} matches in project
pt: '{a1}' - {a2} são idênticos no projecto

en: '{a1}' is located at {a2}
pt: '{a1}' está localizado em {a2}

en: (%d matches)
pt: (%d corresponde)

en: A POU has an element named "%s". This could cause a conflict. Do you wish to continue?
pt: Uma POU contém um elemento chamado "%s" Isto pode causar um conflito. Deseja continuar?

en: A POU named "%s" already exists!
pt: Uma POU chmada  "%s" já existe!

en: A child named "{a1}" already exists -> "{a2}"
pt: Um filho chamado "{a1}" ajá existe -> "{a2}"

en: A location must be selected!
pt: Uma localização tem de ser seleccionada!

en: A task with the same name already exists!
pt: Uma tarefa com o mesmo nome já existe!

en: A variable with "%s" as name already exists in this pou!
pt: Uma variavel com o nome"%s" já existe nesta pou!

en: A variable with "%s" as name already exists!
pt: Uma variavel com o nome"%s" já existe!

en: About
pt: Sobre

en: Absolute number
pt: Numero absoluto

en: Action
pt: Acção

en: Action Block
pt: Bloco de acção

en: Action Name
pt: Nome da acção

en: Action Name:
pt: Nome da acção:

en: Action with name %s doesn't exist!
pt: A acção com o nome "%s" não existe!

en: Actions
pt: Acções

en: Actions:
pt: Acções:

en: Active
pt: Activo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Action
pt: Adicionar acção

en: Add C code accessing located variables synchronously
pt: Adicionar codigo C acessando variaveis localizadas sincronamente

en: Add Configuration
pt: Adicionar Configuração

en: Add DataType
pt: Adicionar  um Tipo de Dados

en: Add Divergence Branch
pt: Adicionar um Ramo de divergência

en: Add IP
pt: Adicionar IP

en: Add POU
pt: Adicionao POU

en: Add Python code executed asynchronously
pt: Adicionar codigo Python executado assincronamente

en: Add Resource
pt: Adicionar Recurso

en: Add Transition
pt: Adicionar Transição

en: Add Wire Segment
pt: Adicionar seguemento de ligação

en: Add a new initial step
pt: Adicionar um novo passo de inicio

en: Add a new jump
pt: Adicionar um novo salto

en: Add a new step
pt: Adicionar um novo passo

en: Add a simple WxGlade based GUI.
pt: Adicionar um simples GUI baseado em WxGlade

en: Add action
pt: Adicionar acção

en: Add element
pt: Adicionar elemento

en: Add instance
pt: Adicionar instância

en: Add slave
pt: Adicionar escravo

en: Add task
pt: Adicionar tarefa

en: Add variable
pt: Adicionar variável

en: Addition
pt: Adição

en: Additional function blocks
pt: Blocos de função adicionais

en: Adjust Block Size
pt: Ajustar tamanho de bloco

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Tudo

en: All files (*.*)|*.*|CSV files (*.csv)|*.csv
pt: Todos os ficheiros (*.*)|*.*|CSV files (*.csv)|*.csv

en: Already connected. Please disconnect
pt: Já conectado. Por favor desconecte-se

en: An element named "%s" already exists in this structure!
pt: Um elemento chamado "%s" já existe nesta estrutura!

en: An instance with the same name already exists!
pt: Uma instância com o mesmo nome já existe!

en: Apply name modification to all continuations with the same name
pt: Aplicar modificação de nome para todas as continuações com o mesmo nome

en: Arc cosine
pt: Arco coseno

en: Arc sine
pt: Arco seno

en: Arc tangent
pt: Arco tangente

en: Arithmetic
pt: Aritmético

en: Assignment
pt: Atribuição

en: At least a variable or an expression must be selected!
pt: Pelo menos uma variável ou expressão tem de ser seleccionada!

en: Author
pt: Autor

en: Author Name (optional):
pt: Nome de Autor (opcional)

en: Backward
pt: Para trás

en: Bad location size : %s
pt: Mau tamanho de posição %s

en: Base Type:
pt: Tipo base

en: Base Types
pt: Tipos base

en: Binary selection (1 of 2)
pt: Selecção binária (1 de 2)

en: Block
pt: Bloco

en: Block Properties
pt: Propriedades do bloco

en: Block name
pt: Nome do bloco

en: Bottom
pt: Fundo

en: Broken
pt: Avariado

en: Browse %s values library
pt: Explore a biblioteca de valores %s

en: Browse Locations
pt: Navegar nos endereços

en: Build
pt: Compilar

en: Build directory already clean
pt: Directório de compilação já está limpo

en: Build project into build folder
pt: Compilar projecto no ficheiro de compilação

en: C Build crashed !
pt: A compilação C quebrou !

en: C Build failed.
pt: A compilação C falhou.

en: C code
pt: Codigo C

en: C code generated successfully.
pt: Codigo C gerado com sucesso.

en: C compilation failed.
pt: A compilação C falhou.

en: C compilation of %s failed.
pt: A compilação C de %s falhou.

en: C extension
pt: Extensão C

en: CANOpen network
pt: Rede CANOpen

en: CANOpen slave
pt: Escravo CANOpen

en: CANopen support
pt: Suporte CANOpen

en: Can only generate execution order on FBD networks!
pt: Só pode gerar ordens de execução em redes FBD!

en: Can only give a location to local or global variables
pt: Só pode gerar um endereço para variáveis locais ou globais

en: Can't generate program to file %s!
pt: Não é possivel gerar um programa no ficheiro %s !

en: Can't give a location to a function block instance
pt: Não é possivel gerar um endereço para uma instância de bloco de função

en: Can't save project to file %s!
pt: Não é possivel salvar o projecto no ficheiro %s !

en: Can't set an initial value to a function block instance
pt: Não é possivel atribuir um valor inicial a uma instância de bloco de função

en: Cannot create child {a1} of type {a2}
pt: Não é possivel criar um elemento filho {a1} do tipo {a2}

en: Cannot find lower free IEC channel than %d
pt: Nâo é possivel encontrar um canal IEC livre inferior a %d

en: Cannot get PLC status - connection failed.
pt: Não é possivel obter o estado do PLC - falha de conexão.

en: Cannot open/parse VARIABLES.csv!
pt: Não é possível abrir / analisar VARIÁVEIS.csv!

en: Cannot set bit offset for non bool '{a1}' variable (ID:{a2},Idx:{a3},sIdx:{a4}))
pt: Não é possível defenir o bit de offset para uma variavel não  bool '{a1}'  (ID:{a2},Idx:{a3},sIdx:{a4}))

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Center
pt: Centrar

en: Change IP of interface to bind
pt: Alterar IP da interface a ligar

en: Change Name
pt: Alterar nome

en: Change POU Type To
pt: Alterar tipo de Pou para

en: Change Port Number
pt: Alterar numero de porto

en: Change working directory
pt: Alterar directoria de trabalho

en: Character string
pt: Cadeia de caracteres

en: Choose a directory to save project
pt: Escolha um directório para salvar projecto

en: Choose a file
pt: Escolha um ficheiro

en: Choose a project
pt: Escolha um projecto

en: Choose a value for %s:
pt: Escalha um valor para %s :

en: Choose a working directory
pt: Escolha um directório de trabalho

en: Chosen folder doesn't contain a program. It's not a valid project!
pt: A pasta escolhida não contém um programa. Não é um projecto válido!

en: Chosen folder isn't empty. You can't use it for a new project!
pt: A pasta escolhida não está vazia. Não pode ser usada para um novo projecto!

en: Class
pt: Classe

en: Class Filter:
pt: Filtro de Classe:

en: Class:
pt: Classe:

en: Clean
pt: Limpar

en: Clean log messages
pt: Limpar menssagens log

en: Clean project build folder
pt: Limpar a pasta de compilação do projeto

en: Cleaning the build directory
pt: Limpar o directório de compilação

en: Clear Errors
pt: limpar erros

en: Clear Execution Order
pt: limpar ordem de execução

en: Close
pt: Fechar

en: Close Application
pt: Fechar aplicação

en: Close Project
pt: Fechar projecto

en: Close Tab
pt: Fechar aba

en: Coil
pt: Bobine

en: Comment
pt: Comentário

en: Community support
pt: Suporte da comunidade

en: Company Name
pt: Nome da Empresa

en: Company Name (required):
pt: Nome da Empresa (obrigatório):

en: Company URL (optional):
pt: URL da Empresa (opcional):

en: Comparison
pt: Comparação

en: Compiling IEC Program into C code...
pt: A compilar programa ICE para codigo C...

en: Concatenation
pt: Concatenação

en: Config variables
pt: Config variáveis

en: Configuration
pt: Configuração

en: Configurations
pt: Configurações

en: Confirm or change variable name
pt: Confirme ou altere o nome da variável

en: Connect
pt: Conectar

en: Connect to the target PLC
pt: Conectar ao PLC alvo

en: Connected to URI: %s
pt: Conectar ao URI: %s

en: Connection
pt: Conexão

en: Connection Properties
pt: Propriedades da conexão

en: Connection canceled!
pt: Conexão cancelada!

en: Connection failed to %s!
pt: Falha na conexão a %s !

en: Connection lost!
pt: Conexão perdida!

en: Connection to '%s' failed.
pt: A conexão com %s falhou.

en: Connector
pt: Conector

en: Connectors:
pt: Conectores:

en: Console
pt: Consola

en: Constant
pt: Constante

en: Contact
pt: Contacto

en: Content Description (optional):
pt: descrição de conteúdo (opcional):

en: Continuation
pt: Continuação

en: Conversion from BCD
pt: Conversão de BCD

en: Conversion to BCD
pt: Conversão para BCD

en: Conversion to date
pt: Conversão para data

en: Conversion to time-of-day
pt: Conversão para hora-do-dia

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy POU
pt: Copiar POU

en: Copy file from left folder to right
pt: Copiar o arquivo da pasta esquerda para a direita

en: Copy file from right folder to left
pt: Copiar o arquivo da pasta direita para a esquerda

en: Cosine
pt: Coseno

en: Could not add child "{a1}", type {a2} :
    {a3}
pt: Não foi possível adicionar elemento filho "{a1}", tipo  {a2}:
     {a3}

en: Couldn't import old %s file.
pt: Não foi possivél importar o ficheiro antigo %s.

en: Couldn't load confnode base parameters {a1} :
     {a2}
pt: Não foi possível carregar parâmetros  base de confnode {a1} : 
     {a2}

en: Couldn't load confnode parameters {a1} :
     {a2}
pt: Não foi possível carregar parâmetros  de confnode {a1} : 
     {a2}

en: Couldn't paste non-POU object.
pt: Não foi possível colar o objeto não-POU.

en: Couldn't start PLC !
pt: Não foi possível iniciar o PLC!

en: Couldn't stop PLC !
pt: Não foi possível parar o PLC!

en: Create a new POU
pt: Criar uma nova POU

en: Create a new action
pt: Criar uma nova acção

en: Create a new action block
pt: Criar um novo bloco de ação

en: Create a new block
pt: Criar um novo bloco

en: Create a new branch
pt: Criar uma nova ramificação

en: Create a new coil
pt: Criar uma nova bobine

en: Create a new comment
pt: Criar um novo comentário

en: Create a new connection
pt: Criar uma nova conexão

en: Create a new contact
pt: Criar um novo contacto

en: Create a new divergence
pt: Criar uma nova divergência

en: Create a new divergence or convergence
pt: Criar uma nova divergência ou convergência

en: Create a new initial step
pt: Criar um novo passo inicial

en: Create a new jump
pt: Criar um novo salto

en: Create a new power rail
pt: Criar um novo trilho de energia

en: Create a new rung
pt: Criar uma nova rung

en: Create a new step
pt: Criar um novo passo

en: Create a new transition
pt: Criar uma nova transição

en: Create a new variable
pt: Criar uma nova variável

en: Credits
pt: Creditos

en: Current working directory :
pt: Directoria de trabalho actual

en: Cut
pt: Cortar

en: Cyclic
pt: Cíclico

en: DEPRECATED
pt: Descontinuada

en: DS-301 Profile
pt: Perfile DS-301

en: DS-302 Profile
pt: Perfile DS-302

en: Data Type
pt: Tipo de dado

en: Data Types
pt: Tipo de dados

en: Data type conversion
pt: Converção de tipo de dados

en: Date addition
pt: Adição de data

en: Date and time subtraction
pt: Subtração de data e hora

en: Date subtraction
pt: Subtração de data

en: Days:
pt: Dias:

en: Debug does not match PLC - stop/transfert/start to re-enable
pt: Depuração não corresponde ao PLC - parar / transferir / iniciar para reativar

en: Debug instance
pt: Depurar a instância

en: Debug: %s
pt: depuração %s

en: Debug: Unknown variable '%s'
pt: Depuração: Variável desconhecida '%s '

en: Debug: Unsupported type to debug '%s'
pt: Depuração: Tipo não suportado para depurar ' %s '

en: Debugger
pt: Depurador

en: Debugger ready
pt: Depurador pronto

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete Divergence Branch
pt: Eliminar ramificação de divergência

en: Delete File
pt: Eliminar ficheiro

en: Delete Wire Segment
pt: Eliminar seguemento de fio

en: Delete item
pt: Eliminar item

en: Deletion (within)
pt: Eliminação (dentro)

en: Derivation Type:
pt: Tipo de Derivação:

en: Description
pt: Descrição

en: Description:
pt: Descrição:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: Direction
pt: Direcção

en: Direction:
pt: Direcção:

en: Directly
pt: Diretamente
