Beremiz - en to vi_VN translation catalogue (695 entries)

en: 
    An unhandled exception (bug) occured. Bug report saved at :
    (%s)
    
    Please be kind enough to send this file to:
    beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    You should now restart program.
    
    Traceback:
vi_VN: 
    Đã có lỗi (sự cố) ngoài ý muốn. Báo cáo lỗi được lưu tại :
    (%s)
    
    Vui lòng gửi báo cáo này đến:
    beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    Bạn nên khởi động lại chương trình.
    
    Nguyên nhân:

en:    External
vi_VN: Ngoại vi

en:    InOut
vi_VN: VàoRa

en:    Input
vi_VN: Vào

en:    Local
vi_VN: Cục bộ

en:    Output
vi_VN: Ra

en:    Temp
vi_VN: Tạm thời

en:  Warning...
vi_VN:  Cảnh báo...

en:  and %s
vi_VN:  và %s

en:  generation failed !
vi_VN: Khởi tạo thất bại !

en: "%s" Data Type doesn't exist !!!
vi_VN: Kiểu dữ liệu "%s" không tồn tại !!!

en: "%s" POU already exists !!!
vi_VN: Chương trình "%s" đã tồn tại !!!

en: "%s" POU doesn't exist !!!
vi_VN: Chương trình "%s" không tồn tại !!!

en: "%s" can't use itself!
vi_VN: "%s" không thể dùng chính nó!

en: "%s" config already exists!
vi_VN: Cấu hình "%s" đã tồn tại!

en: "%s" configuration already exists !!!
vi_VN: Cấu hình "%s" đã tồn tại !!!

en: "%s" configuration doesn't exist !!!
vi_VN: Cấu hình "%s" không tồn tại !!!

en: "%s" data type already exists!
vi_VN: Kiểu dữ liệu "%s" đã tồn tại!

en: "%s" element for this pou already exists!
vi_VN: Phần tử "%s" cho chương trình này đã tồn tại!

en: "%s" folder is not a valid Beremiz project
vi_VN: Thư mục "%s" không phải là dự án Beremiz hợp lệ

en: "%s" is a keyword. It can't be used!
vi_VN: "%s" là từ khóa chính. Không khả dụng!

en: "%s" is an invalid value!
vi_VN: Giá trị "%s" không hợp lệ!

en: "%s" is not a valid folder!
vi_VN: Thư mục "%s" không hợp lệ!

en: "%s" is not a valid identifier!
vi_VN: "%s" không phải là tên hợp lệ!

en: "%s" is used by one or more POUs. Do you wish to continue?
vi_VN: "%s" được sử dụng bởi chương trình khác. Bạn có muốn tiếp tục?

en: "%s" pou already exists!
vi_VN: Chương trình "%s" đã tồn tại!

en: "%s" step already exists!
vi_VN: Bước "%s" đã tồn tại!

en: "%s" value already defined!
vi_VN: Giá trị "%s" đã định nghĩa!

en: "%s" value isn't a valid array dimension!
vi_VN: Giá trị "%s" không là chiều mảng hợp lệ!

en: "%s" value isn't a valid array dimension!
    Right value must be greater than left value.
vi_VN: Giá trị "%s" không là chiều mảng hợp lệ!
    Giá trị bên phải phải lớn hơn giá trị bên trái.

en: "{a1}" function cancelled in "{a2}" POU: No input connected
vi_VN: Hàm "{a1}" bị hủy trong "{a2}" POU: Không có ngõ vào được kết nối

en: "{a1}" is already used by "{a2}"!
vi_VN: "{a1}"được sử dụng bởi "{a2}"!

en: "{a1}" resource already exists in "{a2}" configuration !!!
vi_VN: Tài nguyên "{a1}" đã tồn tại trong cấu hình "{a2}" !!!

en: "{a1}" resource doesn't exist in "{a2}" configuration !!!
vi_VN: Tài nguyên "{a1}" không tồn tại trong cấu hình "{a2}" !!!

en: %s Data Types
vi_VN: Kiểu dữ liệu %s

en: %s POUs
vi_VN: Chương trình %s

en: %s Profile
vi_VN: Hồ sơ %s

en: %s body don't have instances!
vi_VN: Thân %s không có thực thể

en: %s body don't have text!
vi_VN: Thân %s không có văn bản

en: %s's nodes
vi_VN: Các nút của %s

en: &Add Element
vi_VN: &Thêm phần tử

en: &Close
vi_VN: &Đóng

en: &Configuration
vi_VN: &Cấu hình

en: &Data Type
vi_VN: &Kiểu dữ liệu

en: &Delete
vi_VN: &Xóa

en: &Display
vi_VN: &Hiển thị

en: &Edit
vi_VN: &Sửa

en: &File
vi_VN: &Tệp

en: &Function
vi_VN: &Hàm

en: &Help
vi_VN: &Trợ giúp

en: &License
vi_VN: &Giấy phép

en: &Program
vi_VN: &Chương trình

en: &Properties
vi_VN: &Chi tiết

en: &Recent Projects
vi_VN: &Dự án gần đây

en: &Resource
vi_VN: &Tài nguyên

en: 'Read from' and 'Write to' variables types are not compatible
vi_VN: 'Đọc' và 'Ghi' không tương thích với kiểu biến

en: '{a1}' - {a2} match in project
vi_VN: '{a1}' - {a2} trùng khớp trong dự án

en: '{a1}' - {a2} matches in project
vi_VN: '{a1}' - {a2} trùng khớp trong dự án

en: '{a1}' is located at {a2}
vi_VN: '{a1}' có địa chỉ tại {a2}

en: (%d matches)
vi_VN: (%d trùng khớp)

en: - Select URI type -
vi_VN: - Chọn loại URI -

en: 0 - current time, 1 - load time from PDT
vi_VN: 0 - thời gian hiện tại, 1 - thời gian từ PDT

en: 0 - manual , 1 - automatic
vi_VN: 0 - thủ công , 1 - tự động

en: 0 = reset
vi_VN: 0 = đặt lại

en: A POU has an element named "%s". This could cause a conflict. Do you wish to continue?
vi_VN: Một chương trình đã có phần tử tên "%s". Có thể gây xung đột. Bạn có muốn tiếp tục?

en: A POU named "%s" already exists!
vi_VN: Đã tồn tại một chương trình tên "%s"!

en: A location must be selected!
vi_VN: Phải chọn một địa chỉ!

en: A task with the same name already exists!
vi_VN: Trùng tên với tác vụ đã có!

en: A variable with "%s" as name already exists in this pou!
vi_VN: Đã tồn tại biến có tên "%s" trong chương trình này!

en: A variable with "%s" as name already exists!
vi_VN: Đã tồn tại biến có tên "%s"!

en: About
vi_VN: Thông tin

en: Absolute number
vi_VN: Giá trị tuyệt đối

en: Access
vi_VN: Truy cập

en: Action
vi_VN: Tác vụ

en: Action Block
vi_VN: Khối tác vụ

en: Action Name
vi_VN: Tên tác vụ

en: Action Name:
vi_VN: Tên tác vụ:

en: Action with name %s doesn't exist!
vi_VN: Tác vụ với tên %s không tồn tại!

en: Actions
vi_VN: Tác vụ

en: Actions:
vi_VN: Tác vụ:

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Add Action
vi_VN: Thêm tác vụ

en: Add Configuration
vi_VN: Thêm cấu hình

en: Add DataType
vi_VN: Thêm kiểu dữ liệu

en: Add Ethercat Slave
vi_VN: Thêm trạm tớ Ethercat

en: Add Ethercat Slave to Master
vi_VN: Thêm trạm tớ Ethercat vào trạm chủ

en: Add IP
vi_VN: Thêm IP

en: Add POU
vi_VN: Thêm POU

en: Add Python code executed asynchronously
vi_VN: Thêm code Python để thực hiện riêng biệt

en: Add Resource
vi_VN: Thêm tài nguyên

en: Add a new jump
vi_VN: Thêm lệnh nhảy

en: Add action
vi_VN: Thêm tác vụ

en: Add element
vi_VN: Thêm phần tử

en: Add file to project
vi_VN: Thêm tệp vào dự án

en: Add instance
vi_VN: Thêm thực thể

en: Add slave
vi_VN: Thêm thiết bị chấp hành

en: Add task
vi_VN: Thêm tác vụ

en: Add variable
vi_VN: Thêm biến

en: Addition
vi_VN: Cộng

en: Additional function blocks
vi_VN: Các khối chức năng bổ sung

en: Adjust Block Size
vi_VN: Sửa kích cỡ khối

en: All
vi_VN: Tất cả

en: All files (*.*)|*.*|CSV files (*.csv)|*.csv
vi_VN: Tất cả tệp (*.*)|*.*|CSV files (*.csv)|*.csv

en: Already connected. Please disconnect
vi_VN: Đã kết nối. Vui lòng ngắt kết nối

en: An element named "%s" already exists in this structure!
vi_VN: Một phần tử tên "%s" đã có trong cấu trúc này!

en: An instance with the same name already exists!
vi_VN: Trùng tên với thực thể đã có!

en: An variable named "%s" already exists!
vi_VN: Biến "%s" đã tồn tại!

en: Analog Input Objects
vi_VN: Đối tượng vào Analog

en: Analog Output Objects
vi_VN: Đối tượng ra Analog

en: Analog Value Objects
vi_VN: Đối tượng giá trị Analog

en: Arc cosine
vi_VN: Cos ngược

en: Arc sine
vi_VN: Sin ngược

en: Arc tangent
vi_VN: Tan ngược

en: Arithmetic
vi_VN: Phép toán

en: Array
vi_VN: Mảng

en: Assignment
vi_VN: Di chuyển

en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Author Name (optional):
vi_VN: Tên tác giả (không bắt buộc):

en: BACnet_Device_Description
vi_VN: Mô tả cho thiết bị BACnet

en: BACnet_Device_ID
vi_VN: ID thiết bị BACnet

en: BACnet_Device_Location
vi_VN: Địa chỉ của thiết bị BACnet

en: BACnet_Device_Name
vi_VN: Tên thiết bị BACnet

en: Base Type:
vi_VN: Kiểu cơ sở:

en: Base Types
vi_VN: Kiểu cơ sở

en: Binary Input Objects
vi_VN: Đối tượng vào Binary

en: Binary selection (1 of 2)
vi_VN: Lựa chọn (1 trong 2)

en: Bit-shift
vi_VN: Dịch chuyển bit

en: Bitwise
vi_VN: Phép toán logic

en: Bitwise AND
vi_VN: Lệnh AND

en: Bitwise OR
vi_VN: Lệnh OR

en: Bitwise XOR
vi_VN: Lệnh XOR

en: Bitwise inverting
vi_VN: Lấy bù

en: Block
vi_VN: Khối

en: Block Properties
vi_VN: Chi tiết về khối

en: Block name
vi_VN: Tên khối

en: Bottom
vi_VN: Dưới

en: Browse Locations
vi_VN: Duyệt các địa chỉ

en: C code generated successfully.
vi_VN: C code đã được tạo.

en: C compilation failed.
vi_VN: Biên dịch C thất bại.

en: C compilation of %s failed.
vi_VN: Biên dịch C của %s thất bại.

en: CANOpen slave
vi_VN: Trạm tớ CANOpen

en: CIA402 nodes
vi_VN: Các nút CIA402

en: CIA402SlaveParams
vi_VN: Tham số trạm tớ CIA402

en: Can only generate execution order on FBD networks!
vi_VN: Chỉ có thể tạo thứ tự thực hiện trên mạng FBD!

en: Can only give a location to local or global variables
vi_VN: Chỉ có thê gán địa chỉ vào biến cục bộ hay toàn cục

en: Can't generate program to file %s!
vi_VN: Không thể tạo chương trình vào tệp %s!

en: Can't give a location to a function block instance
vi_VN: Không thể gán địa chỉ cho khối hàm thực thể

en: Can't save project to file %s!
vi_VN: Không thể lưu dự án vào tệp %s!

en: Can't set an initial value to a function block instance
vi_VN: Không thể đặt giá trị ban đầu cho khối hàm thực thể

en: Cannot create child {a1} of type {a2}
vi_VN: Không thể tạo con {a1} của kiểu {a2}

en: Cannot get PLC status - connection failed.
vi_VN: Không thể lấy trạng thái PLC - kết nối thất bại.

en: Case sensitive
vi_VN: Phân biệt chữ hoa chữ thường

en: Change Name
vi_VN: Đổi tên

en: Change POU Type To
vi_VN: Đổi loại POU thành

en: Change Port Number
vi_VN: Đổi số cổng

en: Change working directory
vi_VN: Thay đổi thư mục làm việc

en: Character string
vi_VN: Chuỗi kí tự

en: Choose a binary file
vi_VN: Chọn một tệp nhị phân

en: Choose a directory to save project
vi_VN: Chọn thư mục để lưu dự án

en: Choose a file
vi_VN: Chọn một tệp

en: Choose a project
vi_VN: Chọn một dự án

en: Choose a value for %s:
vi_VN: Chọn một giá trị cho %s:

en: Choose a working directory
vi_VN: Chọn thư mục làm việc

en: Choose an XML file
vi_VN: Chọn một tệp XML

en: Choose an empty directory for new project
vi_VN: Chọn một thư mục trống cho dự án mới

en: Chosen folder doesn't contain a program. It's not a valid project!
vi_VN: Thư mục đã chọn không có chương trình. Dự án không hợp lệ!

en: Chosen folder isn't empty. You can't use it for a new project!
vi_VN: Thư mục đã có dữ liệu. Không thể lưu dự án mới vào thư mục này!

en: Class
vi_VN: Lớp

en: Class Filter:
vi_VN: Lọc lớp:

en: Class:
vi_VN: Lớp:

en: Clean log messages
vi_VN: Xóa tin nhắn trong nhật kí

en: Clear Errors
vi_VN: Xóa lỗi

en: Clear Execution Order
vi_VN: Xóa thứ tự thực hiện

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Close Application
vi_VN: Đóng ứng dụng

en: Close Project
vi_VN: Đóng dự án

en: Close Tab
vi_VN: Đóng tab

en: Comment
vi_VN: Chú thích

en: Communication Parameters
vi_VN: Tham số giao tiếp

en: Community support
vi_VN: Hỗ trợ từ cộng đồng

en: Company Name
vi_VN: Tên công ty

en: Company Name (required):
vi_VN: Tên công ty (bắt buộc):

en: Company URL (optional):
vi_VN: URL của công ty (không bắt buộc):

en: Comparison
vi_VN: So sánh

en: Compiler
vi_VN: Trình biên dịch

en: Compiling IEC Program into C code...
vi_VN: Biên dịch chương trình IEC sang C code...

en: Concatenation
vi_VN: Nối chuỗi

en: Configuration
vi_VN: Cấu hình

en: Configurations
vi_VN: Cấu hình

en: Confirm or change variable name
vi_VN: Xác nhận hoặc đổi tên biến

en: Connect
vi_VN: Kết nối

en: Connect to the target PLC
vi_VN: Kết nối với PLC đích

en: Connected to URI: %s
vi_VN: Đã kết nối với URI: %s

en: Connection
vi_VN: Kết nối

en: Connection Properties
vi_VN: Chi tiết về kết nối

en: Connection canceled!
vi_VN: Kết nối đã bị hủy!

en: Connection failed to %s!
vi_VN: Không thể kết nối với %s!

en: Connection lost!
vi_VN: Mất kết nối!

en: Connection to '%s' failed.
vi_VN: Kết nối với '%s' đã thất bại.

en: Contact
vi_VN: Tiếp điểm

en: Content Description (optional):
vi_VN: Mô tả nội dung (không bắt buộc):

en: Conversion from BCD
vi_VN: Chuyển từ BCD

en: Conversion to BCD
vi_VN: Chuyển sang BCD

en: Conversion to date
vi_VN: Chuyển sang ngày

en: Conversion to time-of-day
vi_VN: Chuyển sang giờ trong ngày

en: Copy
vi_VN: Sao chép

en: Copy POU
vi_VN: Sao chép POU

en: Copy file from left folder to right
vi_VN: Sao chép tệp từ thư mục trái sang phải

en: Copy file from right folder to left
vi_VN: Sao chép tệp từ thư mục phải sang trái

en: Cosine
vi_VN: Cos

en: Could not add child "{a1}", type {a2} :
    {a3}
vi_VN: Không thể thêm con "{a1}", kiểu {a2} :
    {a3}

en: Couldn't load %s network configuration file.
vi_VN: Không thể tải tệp cấu hình mạng %s

en: Couldn't load {a1} XML file:
    {a2}
vi_VN: Không thể tải {a1} tệp XML:
    {a2}

en: Couldn't paste non-POU object.
vi_VN: Không thể dán những đối tượng khác POU.

en: Couldn't start PLC !
vi_VN: Không thể khởi động PLC!

en: Couldn't stop PLC !
vi_VN: Không thể dừng PLC !

en: Create a new POU
vi_VN: Tạo một đơn vị tổ chức chương trình mới

en: Create a new action
vi_VN: Tạo tác vụ mới

en: Create a new action block
vi_VN: Tạo khối tác vụ mới

en: Create a new block
vi_VN: Tạo khối mới

en: Create a new branch
vi_VN: Tạo nhánh mới

en: Create a new comment
vi_VN: Tạo chú thích

en: Create a new connection
vi_VN: Tạo một kết nối mới

en: Create a new contact
vi_VN: Tạo tiếp điểm mới

en: Create a new jump
vi_VN: Tạo lệnh nhảy mới

en: Create a new power rail
vi_VN: Tạo nguồn mới

en: Create a new variable
vi_VN: Tạo biến mới

en: Current status
vi_VN: Trạng thái hiện tại

en: Current working directory :
vi_VN: Thư mục hiện tại :

en: Cut
vi_VN: Cắt

en: Cyclic
vi_VN: Chu kì

en: DS-301 Profile
vi_VN: Hồ sơ DS-301

en: DS-302 Profile
vi_VN: Hồ sơ DS-302

en: Data Type
vi_VN: Kiểu dữ liệu

en: Data Types
vi_VN: Kiểu dữ liệu

en: Data type conversion
vi_VN: Chuyển đổi kiểu dữ liệu

en: Date addition
vi_VN: Cộng ngày

en: Date and time subtraction
vi_VN: Trừ ngày và giờ

en: Date subtraction
vi_VN: Trừ giờ

en: Days:
vi_VN: Ngày:

en: Debug does not match PLC - stop/transfert/start to re-enable
vi_VN: Sửa lôi không trùng khớp với PLC - ngắt/chuyển/khởi động để kích hoạt

en: Debug instance
vi_VN: Sửa lỗi thực thể

en: Debug: %s
vi_VN: Sửa lỗi: %s

en: Debug: Unknown variable '%s'
vi_VN: Sửa lỗi: Biến không xác định '%s'

en: Debug: Unsupported type to debug '%s'
vi_VN: Sửa lỗi: kiểu không hỗ trợ '%s'

en: Debugger
vi_VN: Trình sửa lỗi

en: Debugger ready
vi_VN: Trình sửa lỗi đã sẵn sàng

en: Default Size
vi_VN: Kích cỡ mặc định

en: Definition conflict for location "%s"
vi_VN: Xung đột về định nghĩa tại địa chỉ "%s"

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Delete File
vi_VN: Xóa tệp

en: Deletion (within)
vi_VN: Xóa (trong)

en: Derivation Type:
vi_VN: Kiểu dẫn xuất:

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Description:
vi_VN: Mô tả:

en: Disconnect
vi_VN: Ngắt

en: Disconnect from PLC
vi_VN: Ngắt khỏi PLC

en: Disconnected
vi_VN: Đã ngắt kết nối

en: Division
vi_VN: Chia

en: Do you really want to delete the file '%s'?
vi_VN: Bạn đã chắc chắn xóa '%s'?

en: Documentation
vi_VN: Thông tin

en: Done
vi_VN: Xong

en: ESI Files Database management
vi_VN: Quản lí cơ sở dữ liệu tệp ESI

en: Edit Block
vi_VN: Sửa khối

en: Edit Contact Values
vi_VN: Sửa giá trị tiếp điểm

en: Edit a WxWidgets GUI with WXGlade
vi_VN: Chỉnh sửa một WxWidgets GUI với WXGlade

en: Edit action block properties
vi_VN: Sửa chi tiết của khối tác vụ

en: Edit array type properties
vi_VN: Sửa chi tiết kiểu mảng

en: Edit comment
vi_VN: Sửa chú thích

en: Edit file
vi_VN: Sửa tệp

en: Edit jump target
vi_VN: Sửa nơi nhảy đến

en: Elements :
vi_VN: Phần tử:

en: Enter a name
vi_VN: Nhập tên

en: Enter a port number
vi_VN: Nhập số cổng

en: Enter hex(0xnnnn) or dec(n) value
vi_VN: Nhập giá trị hex(0xnnnn) hoặc dec(n)

en: Enumerated
vi_VN: Liệt kê

en: Equal to
vi_VN: Bằng

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error : At least one configuration and one resource must be declared in PLC !
vi_VN: Lỗi: Phải khai báo ít nhất một cấu hình và một tài nguyên trong PLC !

en: Error : IEC to C compiler returned %d
vi_VN: Lỗi : IEC sang trình biên dịch C trả về %d

en: Error in ST/IL/SFC code generator :
    %s
vi_VN: Lỗi khi tạo code ST/IL/SFC :
    %s

en: Error while saving "%s"
vi_VN: Lỗi khi lưu "%s"

en: Error: Export slave failed
vi_VN: Lỗi: Xuất trạm tớ thất bại

en: Error: No Master generated
vi_VN: Lỗi: Không có trạm chủ được tạo

en: EtherCAT Management
vi_VN: Quản lí EtherCAT

en: EtherCAT master
vi_VN: Trạm chủ EtherCAT

en: Ethercat Slave Type
vi_VN: Kiểu trạm tớ Ethercat

en: Ethercat node
vi_VN: Nút ethercat

en: Execution Control:
vi_VN: Diều khiển việc thực hiện:

en: Execution Order:
vi_VN: Thứ tự thực hiện:

en: Exponent
vi_VN: Lũy thừa

en: Exponentiation
vi_VN: Lũy thừa tự nhiên

en: Export BACnet slave to EDE file
vi_VN: Xuất trạm tớ BACnet vào tệp EDE

en: Export CanOpen slave to EDS file
vi_VN: Xuất trạm tớ CanOpen vào tệp EDS

en: Export slave
vi_VN: Xuất trạm tớ

en: External
vi_VN: Ngoại vi

en: Falling Edge
vi_VN: Sự quá độ âm

en: File '%s' already exists!
vi_VN: Tệp'%s' đã tồn tại!

en: Find
vi_VN: Tìm

en: Find Next
vi_VN: Tìm kế tiếp

en: Find Previous
vi_VN: Tìm phía trước

en: Find position
vi_VN: Tìm vị trí

en: Find:
vi_VN: Tìm:

en: Form isn't complete. %s must be filled!
vi_VN: Biểu mẫu chưa hoàn tất. Bạn phải điền %s!

en: Form isn't complete. Name must be filled!
vi_VN: Biểu mẫu chưa hoàn tất. Bạn phải điền tên!

en: Form isn't complete. Valid block type must be selected!
vi_VN: Biểu mẫu chưa hoàn tất. Chọn một kiểu khối hợp lệ!

en: Full screen
vi_VN: Toàn màn hình

en: Function
vi_VN: Hàm

en: Function &Block
vi_VN: Hàm &Khối

en: Function Block
vi_VN: Khối chức năng

en: Function Block Types
vi_VN: Kiểu khối chức năng

en: Function Blocks
vi_VN: Khối chức năng

en: Function Blocks can't be used in Functions!
vi_VN: Khối chức năng không thể sử dụng trong hàm!

en: FunctionBlock "%s" can't be pasted in a Function!!!
vi_VN: Khối chức năng "%s" không thể dán vào hàm!!!

en: Functions
vi_VN: Hàm

en: Generate Program
vi_VN: Tạo chương trình

en: Generating SoftPLC IEC-61131 ST/IL/SFC code...
vi_VN: Đang tạo SoftPLC IEC-61131 ST/IL/SFC code...

en: Global
vi_VN: Toàn cục

en: Go to current value
vi_VN: Đến giá trị hiện tại

en: Graphics
vi_VN: Đồ họa

en: Greater than
vi_VN: Lớn hơn

en: Greater than or equal to
vi_VN: Lớn hơn hoặc bằng

en: HTTP interface port :
vi_VN: Cổng giao tiếp HTTP:

en: Height:
vi_VN: Cao:

en: Horizontal:
vi_VN: Ngang:

en: IP is not valid!
vi_VN: IP không hợp lệ!

en: InOut
vi_VN: VàoRa

en: InOut variable {a1} in block {a2} in POU {a3} must be connected.
vi_VN: Biến vào ra {a1} trong khối {a2} ở chương trình {a3} phải được kết nối.

en: Incompatible data types between "{a1}" and "{a2}"
vi_VN: Kiểu dữ liệu không tương thích giữa "{a1}" và "{a2}"

en: Incompatible size of data between "%s" and "BOOL"
vi_VN: Kích cỡ dữ liệu không tương thích giữa "%s" và "BOOL"

en: Incompatible size of data between "{a1}" and "{a2}"
vi_VN: Kích cỡ dữ liệu không tương thích giữa "{a1}" và "{a2}"

en: Index
vi_VN: Chỉ mục

en: Initial Value
vi_VN: Giá trị ban đầu

en: Initial Value:
vi_VN: Giá trị ban đầu:

en: Initial value
vi_VN: Giá trị ban đầu

en: Input
vi_VN: Vào

en: Input variable
vi_VN: Biến vào

en: Inputs:
vi_VN: Vào:

en: Insertion (into)
vi_VN: Thêm (vào)

en: Instance with id %d doesn't exist!
vi_VN: Thực thể với id %d không tồn tại!

en: Instances:
vi_VN: Thực thể:

en: Interface
vi_VN: Giao tiếp

en: Interrupt
vi_VN: Ngắt

en: Interval
vi_VN: Chu kì quét

en: Invalid URL!
    Please enter correct URL address.
vi_VN: URL không hợp lệ!
    Hãy nhập địa chỉ URL chính xác.

en: Invalid plcopen element(s)!!!
vi_VN: (Các) Phần tử plcopen không hợp lệ!!!

en: Invalid value "%s" for debug variable
vi_VN: Giá trị không hợp lệ "%s" để sửa lỗi

en: Invalid value!
    You must fill a numeric value.
vi_VN: Giá trị không hợp lệ!
    Bạn phải điền giá trị số.

en: Is connection secure?
vi_VN: Kết nối có an toàn?

en: Jump
vi_VN: Nhảy

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Language (optional):
vi_VN: Ngôn ngữ (không bắt buộc):

en: Language:
vi_VN: Ngôn ngữ:

en: Left
vi_VN: Trái

en: Left PowerRail
vi_VN: Nguồn trái

en: Length of string
vi_VN: Độ dài của chuỗi

en: Less than
vi_VN: Bé hơn

en: Less than or equal to
vi_VN: Bé hơn hoặc bằng

en: Library
vi_VN: Thư viện

en: License
vi_VN: Giấy phép

en: Limitation
vi_VN: Giới hạn

en: Local
vi_VN: Cục bộ

en: Local_IP_Address
vi_VN: Địa chỉ IP cục bộ

en: Local_Port_Number
vi_VN: Số cổng cục bộ

en: Location
vi_VN: Địa chỉ

en: Locations available:
vi_VN: Địa chỉ khả dụng:

en: Log message level
vi_VN: Cấp độ tin nhắn trong nhật kí

en: Logarithm to base 10
vi_VN: Logarit cơ số 10

en: Master
vi_VN: Trạm chủ

en: Master State
vi_VN: Trạng thái trạm chủ

en: Maximum
vi_VN: Lớn nhất

en: Maximum:
vi_VN: Lớn nhất:

en: Message text
vi_VN: Tin nhắn văn bản

en: Middle
vi_VN: Giữa

en: Minimum
vi_VN: Nhỏ nhất

en: Minimum:
vi_VN: Nhỏ nhất

en: ModbusRTUslave
vi_VN: Trạm tớ ModbusRTU

en: Module %s must be an integer!
vi_VN: Module %s phải là một số nguyên!

en: Modules Library
vi_VN: Thư viện module

en: Modules library:
vi_VN: Thư viện module:

en: Move action down
vi_VN: Chuyển tác vụ xuống

en: Move action up
vi_VN: Chuyển tác vụ lên

en: Move down
vi_VN: Chuyển xuống

en: Move element down
vi_VN: Chuyển phần tử xuống

en: Move element up
vi_VN: Chuyển phần tử lên

en: Move instance down
vi_VN: Chuyển thực thể xuống

en: Move instance up
vi_VN: Chuyển thực thể lên

en: Move task down
vi_VN: Chuyển tác vụ xuống

en: Move task up
vi_VN: Chuyển tác vụ lên

en: Move up
vi_VN: Chuyển lên

en: Move variable down
vi_VN: Chuyển biến xuống

en: Move variable up
vi_VN: Chuyển biến lên

en: Multi-State Input Objects
vi_VN: Đối tượng vào nhiều trạng thái

en: Multiplexer (select 1 of N)
vi_VN: Mạch ghép kênh (chọn 1 trong N)

en: Multiplication
vi_VN: Nhân

en: Name:
vi_VN: Tên:

en: Natural logarithm
vi_VN: Logarit tự nhiên

en: Negated
vi_VN: Thường đóng

en: Network_Interface
vi_VN: Giao tiếp mạng

en: New
vi_VN: Tạo mới

en: No body defined in "%s" POU
vi_VN: Chương trình "%s" không có thân

en: No connected slaves
vi_VN: Chưa được kết nối với trạm tớ nào

en: No documentation available.
    Coming soon.
vi_VN: Tạm thời chưa có.
    Sẽ sớm ra mắt.

en: No informations found for "%s" block
vi_VN: Không có thông tin về khối "%s"

en: No informations found for device %s!
vi_VN: Không tìm thấy thông tin cho thiết bị %s!

en: No more free PDO index available for %s!
vi_VN: Không còn chỉ mục trống nào cho %s!

en: No search results available.
vi_VN: Không có kết quả.

en: No slave defined at position %d!
vi_VN: Chưa khai báo trạm tớ tại địa chỉ %d!

en: No such XML file: %s
vi_VN: Không có tệp XML: %s

en: No such index/subindex ({a1},{a2}) (variable {a3})
vi_VN: Không có chỉ mục/chỉ mục phụ ({a1},{a2}) (biến {a3})

en: No such index/subindex ({a1},{a2}) in ID : {a3} (variable {a4})
vi_VN: Không có chỉ mục/chỉ mục phụ ({a1},{a2}) trong ID: {a3} (biến {a4})

en: No valid value selected!
vi_VN: Không có giá trị hợp lệ được chọn!

en: No variable defined in "%s" POU
vi_VN: Không có biến nào được định nghĩa trong chương trình "%s"

en: Node Position: %d
vi_VN: Vị trí nút: %d

en: Node filter:
vi_VN: Lọc nút:

en: NodeId
vi_VN: Nút Id

en: Nodes variables filter:
vi_VN: Lọc biến nút:

en: Non existing node ID : {a1} (variable {a2})
vi_VN: Không có nút với ID : {a1} (biến {a2})

en: Normal
vi_VN: Thường hở

en: Not equal to
vi_VN: Không bằng

en: Now Uploading...
vi_VN: Đang tải lên...

en: Numerical
vi_VN: Số

en: Object Properties:
vi_VN: Chi tiết của đối tượng:

en: Only Elements
vi_VN: Chỉ phần tử

en: Open
vi_VN: Mở

en: Open Source framework for automation, implemented IEC 61131 IDE with constantly growing set of extensions and flexible PLC runtime.
vi_VN: Bộ framework mã nguồn mở cho tự động hóa, tích hợp IEC 61131 IDE với những extension được phát triển liên tục và PLC runtime rất linh hoạt.

en: Open a file explorer to manage project files
vi_VN: Mở trình quản lí tệp để quản lí tệp của dự án

en: Open wxGlade
vi_VN: Mở wxGlade

en: Option
vi_VN: Tùy chọn

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Organization (optional):
vi_VN: Tổ chức (không bắt buộc):

en: Other Profile
vi_VN: Hồ sơ khác

en: Output
vi_VN: Ra

en: PLC Log
vi_VN: Nhật kí PLC

en: PLC code generation failed !
vi_VN: Không thể tạo code PLC !

en: PLC is Not Started
vi_VN: PLC chưa khởi động

en: PLC is empty or already started.
vi_VN: PLC trống hoặc đã khởi động.

en: PLC is not started.
vi_VN: PLC chưa khởi động.

en: PLC not connected!
vi_VN: PLC chưa kết nối!

en: PLC syntax error at line {a1}:
    {a2}
vi_VN: PLC bị lỗi cú pháp tại dòng {a1}:
    {a2}

en: PLCOpen files (*.xml)|*.xml|All files|*.*
vi_VN: Tệp PLCOpen (*.xml)|*.xml|Tất cả tệp|*.*

en: PLCOpenEditor is part of Beremiz project.
    
    Beremiz is an
vi_VN: PLCOpenEditor là một phần của dự án Beremiz.
    
    Beremiz là

en: PORT
vi_VN: CỔNG

en: POU Name
vi_VN: Tên POU

en: POU Name:
vi_VN: Tên POU:

en: POU Type
vi_VN: Kiểu POU

en: POU Type:
vi_VN: Kiểu POU:

en: PYRO connecting to URI : %s
vi_VN: PYRO đang kết nối tới URI : %s

en: PYRO using certificates in '%s'
vi_VN: PYRO sử dụng chứng chỉ trong '%s'

en: Page Setup
vi_VN: Cài đặt trang giấy

en: Page Size (optional):
vi_VN: Kích cỡ trang giấy (không bắt buộc):

en: Page: %d
vi_VN: Trang: %d

en: Parent instance
vi_VN: Thực thể mẹ

en: Paste
vi_VN: Dán

en: Paste POU
vi_VN: Dán POU

en: Pattern to search:
vi_VN: Tìm gì:

en: Pin number:
vi_VN: Số nhánh:

en: Please choose a target
vi_VN: Chọn một mục tiêu

en: Please enter a block name
vi_VN: Nhập tên khối

en: Please enter comment text
vi_VN: Vui lòng nhập chú thích

en: Please enter text
vi_VN: Hãy nhập văn bản

en: Please enter value for a "%s" variable:
vi_VN: Hãy nhập giá trị cho biến "%s":

en: Port number must be 0 <= port <= 65535!
vi_VN: Số cổng phải trong khoảng 0 <= port <= 65535!

en: Port number must be an integer!
vi_VN: Số cổng phải là số nguyên!

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Power Rail
vi_VN: Nguồn

en: Power Rail Properties
vi_VN: Chi tiết về nguồn

en: Preview
vi_VN: Xem trước

en: Preview:
vi_VN: Xem trước:

en: Print
vi_VN: In

en: Print preview
vi_VN: Xem trước khi in

en: Priority
vi_VN: Ưu tiên

en: Priority:
vi_VN: Ưu tiên:

en: Problem starting PLC : error %d
vi_VN: Sự cố khởi động PLC : lỗi %d

en: Product Name
vi_VN: Tên sản phẩm

en: Product Name (required):
vi_VN: Tên sản phẩm (bắt buộc):

en: Product Release (optional):
vi_VN: Phát hành sản phẩm (không bắt buộc):

en: Product Version
vi_VN: Phiên bản sản phẩm

en: Product Version (required):
vi_VN: Phiên bản sản phẩm (bắt buộc):

en: Program
vi_VN: Chương trình

en: Program was successfully generated!
vi_VN: Chương trình đã được khởi tạo xong!

en: Programs
vi_VN: Chương trình

en: Programs can't be used by other POUs!
vi_VN: Chương trình không thể được sử dụng bởi POU khác!

en: Project
vi_VN: Dự án

en: Project '%s':
vi_VN: Dự án '%s':

en: Project Files
vi_VN: Tệp của dự án

en: Project Name
vi_VN: Tên dự án

en: Project Name (required):
vi_VN: Tên dự án (bắt buộc):

en: Project Version (optional):
vi_VN: Phiên bản của dự án (không bắt buộc):

en: Project file syntax error:
vi_VN: Dự án đã có lỗi cú pháp:

en: Project properties
vi_VN: Chi tiết của dự án

en: Properties
vi_VN: Chi tiết

en: Pyro exception: %s
vi_VN: Pyro ngoại lệ: %s

en: Pyro port :
vi_VN: Cổng Pyro :

en: Python file
vi_VN: Tệp Python

en: Quit
vi_VN: Thoát

en: Raw IEC code
vi_VN: IEC code thô

en: Read from (nodeid, index, subindex)
vi_VN: Đọc từ (nút id, chỉ mục, chỉ mục phụ)

en: Really delete node '%s'?
vi_VN: Bạn có muốn xóa nút '%s'?

en: Redo
vi_VN: Lặp lại

en: Refresh
vi_VN: Làm mới

en: Remainder (modulo)
vi_VN: Chia (lấy dư)

en: Remove %s node
vi_VN: Xóa nút %s

en: Remove Datatype
vi_VN: Xóa kiểu dữ liệu

en: Remove Pou
vi_VN: Xóa Pou

en: Remove action
vi_VN: Xóa tác vụ

en: Remove element
vi_VN: Xóa phần tử

en: Remove file from database
vi_VN: Xóa tệp khỏi cơ sở dữ liệu

en: Remove file from left folder
vi_VN: Xóa tệp từ thư mục bên trái

en: Remove file from library
vi_VN: Xóa tệp từ thư viện

en: Remove instance
vi_VN: Xóa thực thể

en: Remove slave
vi_VN: Xóa trạm tớ

en: Remove task
vi_VN: Xóa tác vụ

en: Remove variable
vi_VN: Xóa biến

en: Rename
vi_VN: Đổi tên

en: Replace File
vi_VN: Thay thế tệp

en: Replacement (within)
vi_VN: Thay thế (trong)

en: Reset
vi_VN: Đặt lại

en: Reset Execution Order
vi_VN: Đặt lại thứ tự thực hiện

en: Reset Perspective
vi_VN: Đặt lại chế độ xem

en: Reset search result
vi_VN: Đặt lại kết quả tìm kiếm

en: Reset time
vi_VN: Đặt lại thời gian

en: Resources
vi_VN: Tài nguyên

en: Return Type:
vi_VN: Kiểu trả về:

en: Right
vi_VN: Phải

en: Right PowerRail
vi_VN: Nguồn phải

en: Rising Edge
vi_VN: Sự quá độ dương

en: Rotate left
vi_VN: Xoay trái

en: Rotate right
vi_VN: Xoay phải

en: Rounding up/down
vi_VN: Làm tròn lên/xuống

en: Run
vi_VN: Chạy

en: Runtime IO extensions C code generation failed !
vi_VN: Tạo runtime IO extensions C code thất bại!

en: Runtime library extensions C code generation failed !
vi_VN: Tạo thư viện runtime extensions C code thất bại!

en: SDO Client
vi_VN: Máy khách SDO

en: SDO Server
vi_VN: Máy chủ SDO

en: ST files (*.st)|*.st|All files|*.*
vi_VN: ST tệp (*.st)|*.st|Tất cả tệp|*.*

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Save As...
vi_VN: Lưu như...

en: Save as
vi_VN: Lưu như

en: Save as...
vi_VN: Lưu như...

en: Save path is the same as path of a project!
vi_VN: Đường đẫn lưu và đường dẫn dự án trùng nhau!

en: Scan Network
vi_VN: Quét mạng

en: Search
vi_VN: Tìm

en: Search in Project
vi_VN: Tìm trong dự án

en: Seconds:
vi_VN: Giây:

en: Select All
vi_VN: Chọn tất cả

en: Select a variable class:
vi_VN: Chọn một biến lớp:

en: Select an editor:
vi_VN: Chọn một trình chỉnh sửa:

en: Select an instance
vi_VN: Chọn một thực thể

en: Select an object
vi_VN: Chọn một đối tượng

en: Selected directory already contains another project. Overwrite?
vi_VN: Dự án khác đã tồn tại trong thư mục đã chọn. Ghi đè?

en: Selection
vi_VN: Chọn

en: Send
vi_VN: Gửi

en: Send a message to the log
vi_VN: Gửi một tin nhắn đến nhật kí

en: Set
vi_VN: Đặt

en: Shift left
vi_VN: Dịch chuyển sang trái

en: Shift right
vi_VN: Dịch chuyển sang phải

en: Show IEC code generated by PLCGenerator
vi_VN: Hiện IEC code tạo bởi PLCGenerator

en: Show Master
vi_VN: Hiện trạm chủ

en: Show Master generated by config_utils
vi_VN: Hiện trạm chủ tạo bởi config_utils

en: Show code
vi_VN: Hiện code

en: Sine
vi_VN: Sin

en: Slave SDO Monitoring
vi_VN: Giám sát trạm tớ SDO

en: SlaveID
vi_VN: ID trạm tớ

en: Square root (base 2)
vi_VN: Khai căn (bậc 2)

en: Standard function blocks
vi_VN: Khối chức năng tiêu chuẩn

en: Standardized Device Profile
vi_VN: Hồ sơ thiết bị được chuẩn hóa

en: Start PLC
vi_VN: Khởi động PLC

en: Starting PLC
vi_VN: Đang khởi động PLC

en: Stop
vi_VN: Dừng

en: Stop PLC
vi_VN: Dừng PLC

en: Stop Running PLC
vi_VN: Dừng PLC

en: Stopped
vi_VN: Đã dừng

en: Structure
vi_VN: Cấu trúc

en: SubIndex
vi_VN: Chỉ mục phụ

en: Subindex
vi_VN: Chỉ mục phụ

en: Subrange
vi_VN: Dãy con

en: Subtraction
vi_VN: Trừ

en: Switch perspective
vi_VN: Thay đổi chế độ xem

en: Syntax error in regular expression of pattern to search!
vi_VN: Cú pháp biểu thức chính quy sai!

en: TYPE
vi_VN: KIỂU

en: Tangent
vi_VN: Tan

en: TargetType
vi_VN: Kiểu mục tiêu

en: Task
vi_VN: Tác vụ

en: Tasks:
vi_VN: Tác vụ:

en: Temp
vi_VN: Tạm thời

en: The RS bistable is a latch where the Reset dominates.
vi_VN: RS là mạch chốt hai trạng thái của bit Reset trội.

en: The SR bistable is a latch where the Set dominates.
vi_VN: SR là mạch chốt hai trạng thái của bit Set trội.

en: The best place to ask questions about Beremiz/PLCOpenEditor
    is project's mailing list: beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    This is the main community support channel.
    For posting it is required to be subscribed to the mailing list.
    
    You can subscribe to the list here:
    https://lists.sourceforge.net/lists/listinfo/beremiz-devel
vi_VN: Nơi tốt nhất để giải đáp các thắc mắc của bạn về Beremiz/PLCOpenEditor
    là qua danh sách mail: beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    Đây là kênh hỗ trợ cộng đồng chính thức.
    Để dăng tin bạn cần đăng kí vào danh sách trên.
    
    Đăng kí tại đây:
    https://lists.sourceforge.net/lists/listinfo/beremiz-devel

en: The current network configuration will be deleted.
    Do you want to continue?
vi_VN: Cấu hình mạng hiện tại sẽ bị xóa.
    Bạn có muốn tiếp tục?

en: The down-counter can be used to signal when a count has reached zero, on counting down from a preset value.
vi_VN: Bộ đếm xuống dùng để báo hiệu khi bộ đếm đạt giá trị 0, hay xuống một giá trị cho trước.

en: The file '%s' already exist.
    Do you want to replace it?
vi_VN: Tệp '%s' đã tồn tại.
    Bạn có muốn thay thế?

en: The file does not exist!
vi_VN: Tệp không tồn tại!

en: The off-delay timer can be used to delay setting an output false, for fixed period after input goes false.
vi_VN: Bộ định thì off-delay có ngõ ra là false khi ngõ vào false sau một thời gian cố định.

en: The on-delay timer can be used to delay setting an output true, for fixed period after an input becomes true.
vi_VN: Bộ định thì on-delay có ngõ ra là true khi ngõ vào true sau một thời gian cố định.

en: The output produces a single pulse when a falling edge is detected.
vi_VN: Ngõ ra sẽ sinh ra một dòng xung khi phát hiện có sự quá độ âm.

en: The output produces a single pulse when a rising edge is detected.
vi_VN: Ngõ ra sẽ sinh ra một dòng xung khi phát hiện có sự quá độ dương.

en: The pulse timer can be used to generate output pulses of a given time duration.
vi_VN: Bộ định thì xung phát ra xung với thời gian cho trước.

en: The real time clock has many uses including time stamping, setting dates and times of day in batch reports, in alarm messages and so on.
vi_VN: Đồng hồ thời gian thực có nhiều công dụng như đánh dấu mốc thời gian, đặt ngày và giờ cho nhiều báo cáo cùng lúc, trong các thông báo và nhiều hơn nữa.

en: The semaphore provides a mechanism to allow software elements mutually exclusive access to certain resources.
vi_VN: Cung cấp một cơ chế để cho phép phần tử trong phần mềm không đồng thời truy cập vào các tài nguyên nhất định.

en: The up-counter can be used to signal when a count has reached a maximum value.
vi_VN: Bộ đếm lên dùng để báo hiệu khi bộ đếm dạt giá trị cực đại.

en: The up-down counter has two inputs CU and CD. It can be used to both count up on one input and down on the other.
vi_VN: Bộ đếm lên xuống có hai ngõ vào CU và CD. Dùng để đếm lên ngõ này và đếm xuống ngõ kia.

en: There are changes, do you want to save?
vi_VN: Bạn có muốn lưu các thay đổi?

en: There is a POU named "%s". This could cause a conflict. Do you wish to continue?
vi_VN: Có một POU tên "%s". Sẽ gây ra xung đột. Bạn có muốn tiếp tục?

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
vi_VN: Có lỗi khi in.
    Có lẽ máy in của bạn được cài đặt không đúng?

en: Time
vi_VN: Thời gian

en: Time addition
vi_VN: Cộng giờ

en: Time concatenation
vi_VN: Nối giờ

en: Time division
vi_VN: Chia giờ

en: Time multiplication
vi_VN: Nhân giờ

en: Time subtraction
vi_VN: Trừ giờ

en: Time-of-day addition
vi_VN: Cộng giờ trong ngày

en: Time-of-day subtraction
vi_VN: Trừ giờ trong ngày

en: Timeout_in_ms
vi_VN: Thời gian chờ theo ms

en: Toggle fullscreen mode
vi_VN: Bật chê độ toàn màn hình

en: Top
vi_VN: Trên

en: Triggering
vi_VN: Đang khởi động

en: Type
vi_VN: Kiểu

en: Type and derivated
vi_VN: Kiểu và dẫn xuất

en: Type conflict for location "%s"
vi_VN: Xung đột về kiểu ở địa chỉ "%s"

en: Type conversion
vi_VN: Chuyển đổi kiểu

en: Type of location "%s" not yet supported!
vi_VN: Kiểu của địa chỉ "%s" chưa được hỗ trợ!

en: Type:
vi_VN: Kiểu:

en: UDP_Port_Number
vi_VN: Số cổng UDP

en: URI port:
vi_VN: Cổng URI:

en: URI type:
vi_VN: Kiểu URI:

en: Unable to load file "%s"!
vi_VN: Không thể tải tệp "%s"!

en: Unable to save to file "%s"!
vi_VN: Không thể lưu vào tệp "%s"!

en: Undefined block type "{a1}" in "{a2}" POU
vi_VN: Kiểu khối không xác định "{a1}" trong "{a2}" POU

en: Undefined pou type "%s"
vi_VN: Loại pou chưa được định nghĩa "%s"

en: Undo
vi_VN: Hoàn tác

en: Unknown variable "%s" for this POU!
vi_VN: Biến "%s" chưa dược định nghĩa trong POU này!

en: Unnamed
vi_VN: Chưa dặt tên

en: Unnamed%d
vi_VN: %dchưa dặt tên

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Upload:
vi_VN: Tải lên:

en: User Data Types
vi_VN: Tự định nghĩa

en: User Type
vi_VN: Tự định nghĩa

en: User-defined POUs
vi_VN: Tự định nghĩa POU

en: Value
vi_VN: Giá trị

en: Values:
vi_VN: Giá trị:

en: Variable
vi_VN: Biến

en: Variable Properties
vi_VN: Chi tiết về biến

en: Variable class
vi_VN: Biến lớp

en: Variable don't belong to this POU!
vi_VN: Biến không thuộc POU này!

en: WAMP configuration error : missing '{}' parameter.
vi_VN: Lỗi cấu hình WAMP: thiếu tham số '{}'.

en: WAMP configuration error:
vi_VN: Lỗi cấu hình WAMP:

en: WAMP connecting to URL : %s
vi_VN: WAMP đang kết nối đến URL : %s

en: WAMP deactivated in configuration
vi_VN: WAMP bị vô hiệu trong cấu hình

en: Warning
vi_VN: Cảnh báo

en: Warning:
vi_VN: Cảnh báo:

en: Width:
vi_VN: Rộng:

en: Write to (nodeid, index, subindex)
vi_VN: Viết vào (nút id, chỉ mục, chỉ mục phụ)

en: Written by
vi_VN: Được viết bởi

en: Wrong type for location "%s"!
vi_VN: Sai kiểu ở vị trí "%s"!

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files|*.*
vi_VN: Tệp XML (*.xml)|*.xml|Tất cả tệp|*.*

en: You can input only hex, dec value
vi_VN: Bạn chỉ có thể nhập các giá trị hex, dec

en: You don't have write permissions.
    Open wxGlade anyway ?
vi_VN: Bạn không có quyền ghi.
    Vẫn mở wxGlade ?

en: You entered wrong value. You can enter dec or hex value only.
vi_VN: Bạn nhập giá trị sai. Chỉ nhập giá trij dec hoặc hex.

en: You must have permission to work on the project
    Work on a project copy ?
vi_VN: Bạn phải được cấp quyền để làm việc với dự án
    Tạo bản sao của dự án ?

en: You must select the block or group of blocks around which a branch should be added!
vi_VN: Để thêm nhánh bạn phải chọn một khối hoặc một nhóm khối!

en: You must select the wire where a contact should be added!
vi_VN: Bạn cần thêm dây nối tại chỗ cần thêm tiếp điểm!

en: You must type a name!
vi_VN: Bạn phải nhập một tên!

en: You must type a value!
vi_VN: Bạn phải nhập một giá trị!

en: Zoom
vi_VN: Thu phóng

en: bin files (*.bin)|*.bin
vi_VN: Tệp bin (*.bin)|*.bin

en: bin files (*.bin)|*.bin|All files|*.*
vi_VN: Tệp bin (*.bin)|*.bin|Tất cả tệp|*.*

en: class
vi_VN: lớp

en: days
vi_VN: ngày

en: error: %s
vi_VN: lỗi: %s

en: exited with status {a1} (pid {a2})
vi_VN: thoát với trạng thái {a1} (pid {a2})

en: first input parameter
vi_VN: tham số vào 1

en: first output parameter
vi_VN: tham số ra 1

en: function
vi_VN: hàm

en: functionBlock
vi_VN: khối chức năng

en: hours
vi_VN: giờ

en: initial
vi_VN: ban đầu

en: matiec installation is not found
vi_VN: Chưa cài đặt MatPLC

en: microseconds
vi_VN: micro giây

en: milliseconds
vi_VN: mili giây

en: minutes
vi_VN: phút

en: name
vi_VN: tên

en: program
vi_VN: chương trình

en: second input parameter
vi_VN: tham số vào 2

en: second output parameter
vi_VN: tham số ra 2

en: seconds
vi_VN: giây

en: string from the middle
vi_VN: xâu ở giữa

en: string left of
vi_VN: xâu trái

en: string right of
vi_VN: xâu phải

en: type
vi_VN: kiểu

en: update
vi_VN: cập nhật

en: update info unavailable.
vi_VN: thông tin cập nhật không khả dụng.

en: variables
vi_VN: biến

en: warning: %s
vi_VN: cảnh báo: %s

en: {a1} "{a2}" can't be pasted as a {a3}.
vi_VN: {a1} "{a2}" không thể dán như {a3}.
