Beremiz - en to tr_TR translation catalogue (999 entries)

en: 
    An unhandled exception (bug) occured. Bug report saved at :
    (%s)
    
    Please be kind enough to send this file to:
    beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    You should now restart program.
    
    Traceback:
tr_TR: 
    Beklenmeyen özel bir durum(hata) oluştu. Hata raporu kaydedildi:
    (%s)
    Bu raporu bize göndererek düzeltmemize yardımcı olun.
    beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    Çalışmaya devam etmek için programı yeniden başlatmanız gerekmektedir.
    
    Döndürülen hata:

en:    External
tr_TR: Harici

en:    InOut
tr_TR: Giriş-Çıkış

en:    Input
tr_TR: Giriş

en:    Local
tr_TR: Yerel

en:    Output
tr_TR: Çıkış

en:    Temp
tr_TR: Geçici

en:  Warning...
tr_TR: Uyarı...

en:  and %s
tr_TR: ve %s

en:  generation failed !
tr_TR: Derleme başarısız oldu !

en: "%s" Data Type doesn't exist !!!
tr_TR: "%s" Veri türü mevcut değil !!!

en: "%s" POU already exists !!!
tr_TR: "%s" isminde bir program zaten var !!!

en: "%s" POU doesn't exist !!!
tr_TR: "%s" isminde bir program bulunamadı !!!

en: "%s" can't use itself!
tr_TR: "%s" kullanamazsın!

en: "%s" config already exists!
tr_TR: "%s" adında bir konfigürasyon zaten mevcut!

en: "%s" configuration already exists !!!
tr_TR: "%s" adında bir konfigürasyon zaten mevcut !!!

en: "%s" configuration doesn't exist !!!
tr_TR: "%s" adında bir konfigürasyon bulunamadı !!!

en: "%s" data type already exists!
tr_TR: "%s" adında veri türü zaten mevcut!

en: "%s" element for this pou already exists!
tr_TR: "%s"  öğe bu program için zaten kullanılmış!

en: "%s" folder is not a valid Beremiz project
tr_TR: "%s" bu klasör geçerli bir Beremiz projesi değil

en: "%s" is a keyword. It can't be used!
tr_TR: "%s" bu bir anahtar kelimedir. Kullanamazsınız!

en: "%s" is an invalid value!
tr_TR: "%s" değeri geçersizdir!

en: "%s" is not a valid folder!
tr_TR: "%s" klasörü geçerli değildir!

en: "%s" is not a valid identifier!
tr_TR: "%s" tanımı geçerli değil!

en: "%s" is used by one or more POUs. Do you wish to continue?
tr_TR: "%s" bir veya daha fazla program tarafından kullanılmaktadır. Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: "%s" pou already exists!
tr_TR: "%s" adında bir program zaten mevcut!

en: "%s" step already exists!
tr_TR: "%s" adında bir adım zaten mevcut!

en: "%s" value already defined!
tr_TR: "%s" değeri zaten tanımlanmış!

en: "%s" value isn't a valid array dimension!
tr_TR: "%s" değeri geçerli bir dizi değil!

en: "%s" value isn't a valid array dimension!
    Right value must be greater than left value.
tr_TR: "%s" değeri geçerli bir dizi değil! Sağda ki değer soldakinden büyük olmalıdır.

en: "{a1}" function cancelled in "{a2}" POU: No input connected
tr_TR: "{a1}" işlevi "{a2}" konumunda iptal edildi POU: Bağlantılı giriş yok

en: "{a1}" is already used by "{a2}"!
tr_TR: "{a1}" zaten "{a2}" tarafından kullanılıyor!

en: "{a1}" resource already exists in "{a2}" configuration !!!
tr_TR: "{a1}" kaynağı "{a2}" yapılandırmasında zaten var !!!

en: "{a1}" resource doesn't exist in "{a2}" configuration !!!
tr_TR: "{a1}" kaynağı "{a2}" yapılandırmasında mevcut değil!

en: %03gms
tr_TR: %03g ms

en: %dd
tr_TR: %d gün

en: %dh
tr_TR: %d sa

en: %dm
tr_TR: %d ay

en: %dms
tr_TR: %d ms

en: %ds
tr_TR: %d sn

en: %s Data Types
tr_TR: %s Veri tipi

en: %s POUs
tr_TR: %s Programı

en: %s Profile
tr_TR: %s Profil

en: %s body don't have instances!
tr_TR: %s vücudun örnekleri yok!

en: %s body don't have text!
tr_TR: %s gövde metni yok!

en: %s's nodes
tr_TR: %s'ın düğümleri

en: &Add Element
tr_TR: & Öğe ekle

en: &Close
tr_TR: &Kapat

en: &Configuration
tr_TR: & Ayarlar

en: &Data Type
tr_TR: &Veri tipi

en: &Delete
tr_TR: & Sil

en: &Display
tr_TR: &Görüntüle

en: &Edit
tr_TR: &Düzenle

en: &File
tr_TR: &Dosya

en: &Function
tr_TR: & Function

en: &Help
tr_TR: &Yardım et

en: &License
tr_TR: &Lisans

en: &Program
tr_TR: ve Program

en: &Properties
tr_TR: &Özellikleri

en: &Recent Projects
tr_TR: &Son Projeler

en: &Resource
tr_TR: &Kaynak

en: 'Read from' and 'Write to' variables types are not compatible
tr_TR: 'Okuma' ve 'Yazma' değişkenleri türleri uyumlu değildir

en: '{a1}' - {a2} match in project
tr_TR: '{a1}' - {a2} projede eşleşme

en: '{a1}' - {a2} matches in project
tr_TR: '{a1}' - {a2} projede eşleşti

en: '{a1}' is located at {a2}
tr_TR: '{a1}', {a2} konumunda bulunuyor

en: (%d matches)
tr_TR: (%d maçlar)

en: - Select URI type -
tr_TR: - URI tipini seçin -

en: 0 - current time, 1 - load time from PDT
tr_TR: 0 - şimdiki zaman, 1 - PDT'den yükleme süresi

en: 0 - manual , 1 - automatic
tr_TR: 0 - manuel, 1 - otomatik

en: 0 - track X0, 1 - ramp to/track X1
tr_TR: 0 - X0 yolunu takip edin, 1 - rampa X1 yolunu takip edin

en: 0 = reset
tr_TR: 0 = sıfırla

en: 1 = integrate, 0 = hold
tr_TR: 1 = tümleştir, 0 = bekle

en: A POU has an element named "%s". This could cause a conflict. Do you wish to continue?
tr_TR: POU'nun "%s" adlı bir öğesi vardır. Bu bir çatışmaya neden olabilir. Devam etmek ister misiniz?

en: A POU named "%s" already exists!
tr_TR: "%s" adlı bir POU zaten var!

en: A child named "{a1}" already exists -> "{a2}"
tr_TR: "{A1}" adlı bir çocuk zaten var -> "{a2}"

en: A location must be selected!
tr_TR: Bir yer seçilmelidir!

en: A task with the same name already exists!
tr_TR: Aynı ada sahip bir görev zaten var!

en: A variable with "%s" as name already exists in this pou!
tr_TR: Bu pou'da ad olarak "%s" olan bir değişken zaten var!

en: A variable with "%s" as name already exists!
tr_TR: İsim olarak "%s" olan bir değişken zaten var!

en: About
tr_TR: hakkında

en: Absolute number
tr_TR: Mutlak sayı

en: Access
tr_TR: Erişim

en: Action
tr_TR: Aksiyon

en: Action Block
tr_TR: Eylem Bloğu

en: Action Name
tr_TR: Eylem adı

en: Action Name:
tr_TR: Eylem adı:

en: Action with name %s doesn't exist!
tr_TR: %s adıyla hareket yok!

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Actions:
tr_TR: Eylemler:

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add
tr_TR: Eklemek

en: Add Action
tr_TR: Eylem ekle

en: Add C code accessing located variables synchronously
tr_TR: Yerleşim değişkenlerine senkronize olarak erişen C kodu ekle

en: Add Configuration
tr_TR: Yapılandırma ekle

en: Add DataType
tr_TR: DataType ekle

en: Add Divergence Branch
tr_TR: Divergence Şubesi Ekle

en: Add Ethercat Slave
tr_TR: Ethercat Slave ekle

en: Add Ethercat Slave to Master
tr_TR: Mastercat Slave'ı master'a ekle

en: Add IP
tr_TR: IP ekle

en: Add POU
tr_TR: POU ekle

en: Add Python code executed asynchronously
tr_TR: Eşzamansız yürütülen Python kodunu ekle

en: Add Resource
tr_TR: Kaynak ekle

en: Add Transition
tr_TR: Geçiş ekle

en: Add Wire Segment
tr_TR: Tel Segmenti ekle

en: Add a new initial step
tr_TR: Yeni bir başlangıç ​​adımı ekle

en: Add a new jump
tr_TR: Yeni bir atlama ekle

en: Add a new step
tr_TR: Yeni bir adım ekle

en: Add a simple WxGlade based GUI.
tr_TR: Basit bir WxGlade tabanlı GUI ekleyin.

en: Add action
tr_TR: Eylem ekle

en: Add element
tr_TR: Eleman ekle

en: Add file from ESI files database
tr_TR: ESI dosya veritabanından dosya ekle

en: Add file to project
tr_TR: Projeye dosya ekle

en: Add instance
tr_TR: Örnek ekle

en: Add process variable
tr_TR: Süreç değişkeni ekle

en: Add slave
tr_TR: Köle ekle

en: Add startup service variable
tr_TR: Başlangıç ​​hizmeti değişkeni ekle

en: Add task
tr_TR: Görev ekle

en: Add variable
tr_TR: Değişken ekle

en: Adding a PDO not defined in default configuration
    for mapping needed location variables
    (1 if possible)
tr_TR: Varsayılan yapılandırmada tanımlanmamış bir PDO ekleme
    Gerekli konum değişkenlerini eşlemek için
    (Mümkünse 1)

en: Addition
tr_TR: İlave

en: Additional function blocks
tr_TR: Ek fonksiyon blokları

en: Adjust Block Size
tr_TR: Blok Boyutunu Ayarla

en: Alignment
tr_TR: hizalanma

en: All
tr_TR: Herşey

en: All files (*.*)|*.*|CSV files (*.csv)|*.csv
tr_TR: Tüm dosyalar (*. *) | *. * | CSV dosyaları (* .csv) | * .csv

en: Already connected. Please disconnect
tr_TR: Zaten bağlı. Lütfen kes

en: An element named "%s" already exists in this structure!
tr_TR: Bu yapıda "%s" adlı bir öğe zaten var!

en: An instance with the same name already exists!
tr_TR: Aynı ada sahip bir örnek zaten var!

en: An variable named "%s" already exists!
tr_TR: "%s" adlı bir değişken zaten var!

en: Analog Input Objects
tr_TR: Analog Giriş Nesneleri

en: Analog Output Objects
tr_TR: Analog Çıkış Nesneleri

en: Analog Value Objects
tr_TR: Analog Değer Nesneleri

en: Apply name modification to all continuations with the same name
tr_TR: Tüm isimlere aynı adla ad değişikliği uygulayın.

en: Arc cosine
tr_TR: Ark kosinüsü

en: Arc sine
tr_TR: Ark sinüs

en: Arc tangent
tr_TR: Ark tanjantı

en: Arithmetic
tr_TR: Aritmetik

en: Array
tr_TR: Dizi

en: Assignment
tr_TR: atama

en: At least a variable or an expression must be selected!
tr_TR: En azından bir değişken veya bir ifade seçilmelidir!

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Author Name (optional):
tr_TR: Yazar Adı (isteğe bağlı):

en: Axis Pos
tr_TR: Eksen Pos

en: Axis Ref
tr_TR: Eksen Ref

en: BUSY = 1 during ramping period
tr_TR: Ramping döneminde BUSY = 1

en: Backward
tr_TR: Geriye

en: Bacnet support
tr_TR: Bacnet desteği

en: Bad location size : %s
tr_TR: Bozuk konum büyüklüğü: %s

en: Base Type:
tr_TR: Baz türü:

en: Base Types
tr_TR: Baz Çeşitleri

en: Beremiz Runtime Settings
tr_TR: Beremiz Çalışma Zamanı Ayarları

en: Binary Input Objects
tr_TR: İkili Giriş Nesneleri

en: Binary Output Objects
tr_TR: İkili Çıkış Nesneleri

en: Binary Value Objects
tr_TR: İkili Değer Nesneleri

en: Binary selection (1 of 2)
tr_TR: İkili seçim (1/2)

en: Bitwise
tr_TR: Bitsel

en: Bitwise AND
tr_TR: Bitsel VE

en: Bitwise OR
tr_TR: Bitwise VEYA

en: Bitwise inverting
tr_TR: Bitsel olarak ters çevirme

en: Block
tr_TR: Blok

en: Block Properties
tr_TR: Blok Özellikleri

en: Block name
tr_TR: Blok adı

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Broken
tr_TR: Kırık

en: Browse %s values library
tr_TR: %s değer kütüphanesine gözat

en: Browse Locations
tr_TR: Konumlara Göz At

en: Build
tr_TR: İnşa etmek

en: Build directory already clean
tr_TR: Oluşturma dizini zaten temiz

en: Build project into build folder
tr_TR: Proje oluştur klasörüne oluştur

en: C Build crashed !
tr_TR: C Build çöktü!

en: C Build failed.
tr_TR: C Oluşturu başarısız oldu.

en: C code
tr_TR: C kodu

en: C code generated successfully.
tr_TR: C kodu başarıyla oluşturuldu.

en: C compilation failed.
tr_TR: C derleme başarısız oldu.

en: C compilation of %s failed.
tr_TR: %s C derlemesi başarısız oldu.

en: C extension
tr_TR: C uzantısı

en: C&redits
tr_TR: Kredi

en: CANOpen network
tr_TR: CAN aç iletişim ağı

en: CANOpen slave
tr_TR: CANOpen köle

en: CANopen support
tr_TR: CANopen desteği

en: CIA402 nodes
tr_TR: CIA402 düğümleri

en: Can only generate execution order on FBD networks!
tr_TR: FBD ağlarında sadece yürütme emri verebilir!

en: Can only give a location to local or global variables
tr_TR: Yerel veya global değişkenlere yalnızca bir yer verebilir

en: Can't generate program to file %s!
tr_TR: %s dosyasına program oluşturulamıyor!

en: Can't give a location to a function block instance
tr_TR: Bir işlev blok örneğine konum verilemiyor

en: Can't save project to file %s!
tr_TR: Proje %s dosyasına kaydedilemiyor!

en: Can't set an initial value to a function block instance
tr_TR: Bir işlev bloğu örneğine başlangıç ​​değeri ayarlanamıyor

en: Cannot create child {a1} of type {a2}
tr_TR: {A2} türündeki {a1} alt öğesi oluşturulamadı

en: Cannot find lower free IEC channel than %d
tr_TR: %d'den daha düşük ücretsiz IEC kanalı bulunamıyor

en: Cannot get PLC status - connection failed.
tr_TR: PLC durumu alınamıyor - bağlantı kurulamadı.

en: Cannot open/parse VARIABLES.csv!
tr_TR: VARIABLES.csv açılamıyor / ayrışamıyor!

en: Cannot set bit offset for non bool '{a1}' variable (ID:{a2},Idx:{a3},sIdx:{a4}))
tr_TR: Boole '{a1}' değişkeni için bit kayması ayarlanamaz (ID: {a2}, Idx: {a3}, sIdx: {a4}))

en: Cannot transfer while PLC is running. Stop it now?
tr_TR: PLC çalışırken aktarılamıyor. Kes şunu?

en: Case sensitive
tr_TR: Harfe duyarlı

en: Center
tr_TR: merkez

en: Change IP of interface to bind
tr_TR: Bağlamak için arabirimin IP'sini değiştirin

en: Change Name
tr_TR: İsmini değiştir

en: Change POU Type To
tr_TR: POU Tipini Değiştir

en: Change Port Number
tr_TR: Bağlantı Noktası Numarasını Değiştir

en: Change working directory
tr_TR: Çalışma dizinini değiştir

en: Character string
tr_TR: Karakter dizesi

en: Choose a binary file
tr_TR: Bir ikili dosya seç

en: Choose a directory to save project
tr_TR: Proje kaydetmek için bir dizin seçin

en: Choose a file
tr_TR: Bir dosya seçin

en: Choose a project
tr_TR: Bir proje seç

en: Choose a value for %s:
tr_TR: %s için bir değer seçin:

en: Choose a working directory
tr_TR: Bir çalışma dizini seçin

en: Choose an XML file
tr_TR: Bir XML dosyası seçin

en: Choose an empty directory for new project
tr_TR: Yeni proje için boş bir dizin seçin

en: Chosen folder doesn't contain a program. It's not a valid project!
tr_TR: Seçilen klasör bir program içermiyor. Geçerli bir proje değil!

en: Chosen folder isn't empty. You can't use it for a new project!
tr_TR: Seçilen klasör boş değil. Yeni bir proje için kullanamazsın!

en: Class
tr_TR: Sınıf

en: Class Filter:
tr_TR: Sınıf filtre:

en: Class:
tr_TR: Sınıf:

en: Clean
tr_TR: Temiz

en: Clean log messages
tr_TR: Günlük mesajlarını temizle

en: Clean project build folder
tr_TR: Proje oluşturma klasörünü temizle

en: Cleaning the build directory
tr_TR: Yapı dizinini temizleme

en: Clear Errors
tr_TR: Hataları Temizle

en: Clear Execution Order
tr_TR: Uygulama Siparişini Temizle

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close Application
tr_TR: Uygulamayı kapa

en: Close Project
tr_TR: Projeyi Kapat

en: Close Tab
tr_TR: Sekmeyi Kapat

en: Coil
tr_TR: bobin

en: Command
tr_TR: komuta

en: Comment
tr_TR: Yorum Yap

en: Communication Parameters
tr_TR: İletişim parametreleri

en: Community support
tr_TR: Topluluk desteği

en: Company Name
tr_TR: Şirket Adı

en: Company Name (required):
tr_TR: Şirket İsmi (gerekli):

en: Company URL (optional):
tr_TR: Şirket URL'si (isteğe bağlı):

en: Comparison
tr_TR: karşılaştırma

en: Compiler
tr_TR: Derleyici

en: Compiling IEC Program into C code...
tr_TR: IEC Programının C koduna derlenmesi ...

en: Concatenation
tr_TR: birbirine bağlama

en: Config
tr_TR: Yapılandırma

en: Config variables
tr_TR: Yapı değişkenleri

en: Configuration
tr_TR: Yapılandırma

en: Configurations
tr_TR: yapılandırmalar

en: Confirm or change variable name
tr_TR: Değişken adı doğrulayın veya değiştirin

en: Connect
tr_TR: bağlamak

en: Connect to the target PLC
tr_TR: Hedef PLC'ye bağlanın

en: Connected to URI: %s
tr_TR: URI'ye bağlandı: %s

en: Connection
tr_TR: Bağ

en: Connection Properties
tr_TR: Bağlantı Özellikleri

en: Connection canceled!
tr_TR: Bağlantı iptal edildi!

en: Connection failed to %s!
tr_TR: Bağlantı %s için başarısız oldu!

en: Connection lost!
tr_TR: Bağlantı koptu!

en: Connection to '%s' failed.
tr_TR: '%s' bağlantısı başarısız oldu.

en: Connector
tr_TR: Bağlayıcı

en: Connectors:
tr_TR: Konektörler:

en: Console
tr_TR: konsol

en: Constant
tr_TR: Sabit

en: Contact
tr_TR: Temas

en: Content Description (optional):
tr_TR: İçerik Açıklaması (isteğe bağlı):

en: Continuation
tr_TR: devam

en: Control Byte
tr_TR: Kontrol Bayt

en: Conversion from BCD
tr_TR: BCD'den Dönüşüm

en: Conversion to BCD
tr_TR: BCD'ye Dönüştürme

en: Conversion to date
tr_TR: Tarihe dönüşüm

en: Conversion to time-of-day
tr_TR: Günün zamana dönüşümü

en: Copy
tr_TR: kopya

en: Copy POU
tr_TR: POU'yu kopyala

en: Copy file from left folder to right
tr_TR: Dosyayı soldaki klasörden sağa kopyala

en: Copy file from right folder to left
tr_TR: Dosyayı sağdaki klasörden sola kopyala

en: Copy of IN
tr_TR: IN kopyası

en: Cosine
tr_TR: Kosinüs

en: Could not add child "{a1}", type {a2} :
    {a3}
tr_TR: "{A1}" alt öğesi eklenemedi, {a2} yazın:
    {A3}

en: Couldn't import old %s file.
tr_TR: Eski %s dosyası alınamadı.

en: Couldn't load %s network configuration file.
tr_TR: %s ağ yapılandırma dosyası yüklenemedi.

en: Couldn't load %s network process variables file.
tr_TR: %s ağ işlemi değişkenleri dosyası yüklenemedi.

en: Couldn't load confnode base parameters {a1} :
     {a2}
tr_TR: Temel temel parametreleri {a1} yüklenemedi:
     {A2}

en: Couldn't load confnode parameters {a1} :
     {a2}
tr_TR: Kapsama parametreleri kopyalanamadı {a1}:
     {A2}

en: Couldn't load {a1} XML file:
    {a2}
tr_TR: {A1} XML dosyası yüklenemedi:
    {A2}

en: Couldn't paste non-POU object.
tr_TR: POU olmayan nesne yapıştırılamadı.

en: Couldn't start PLC !
tr_TR: PLC başlatılamadı!

en: Couldn't stop PLC !
tr_TR: PLC durduramadı!

en: Create a new POU
tr_TR: Yeni bir POU oluştur

en: Create a new action
tr_TR: Yeni bir eylem oluştur

en: Create a new action block
tr_TR: Yeni işlem bloğu oluştur

en: Create a new block
tr_TR: Yeni bir blok oluştur

en: Create a new branch
tr_TR: Yeni bir şube oluştur

en: Create a new coil
tr_TR: Yeni bir bobin oluştur

en: Create a new comment
tr_TR: Yeni bir yorum oluştur

en: Create a new connection
tr_TR: Yeni bağlantı oluştur

en: Create a new contact
tr_TR: Yeni bir kişi oluştur

en: Create a new divergence
tr_TR: Yeni bir sapma oluştur

en: Create a new divergence or convergence
tr_TR: Yeni bir sapma veya yakınlaşma yaratın

en: Create a new initial step
tr_TR: Yeni bir başlangıç ​​adımı oluştur

en: Create a new jump
tr_TR: Yeni bir sıçrama oluştur

en: Create a new power rail
tr_TR: Yeni bir güç kaynağı oluştur

en: Create a new rung
tr_TR: Yeni bir basamak oluştur

en: Create a new step
tr_TR: Yeni bir adım oluştur

en: Create a new transition
tr_TR: Yeni bir geçiş oluştur

en: Create a new variable
tr_TR: Yeni bir değişken oluştur

en: Creating new PDO
tr_TR: Yeni PDO oluşturma

en: Credits
tr_TR: Kredi

en: Current status
tr_TR: Şu anki durum

en: Current working directory :
tr_TR: Geçerli çalışma dizini:

en: Custom protocol options failed :
tr_TR: Özel protokol seçenekleri başarısız oldu:

en: Cut
tr_TR: Kesmek

en: Cyclic
tr_TR: halkalı

en: DS-301 Profile
tr_TR: DS-301 Profili

en: DS-302 Profile
tr_TR: DS-302 Profili

en: Data Type
tr_TR: Veri tipi

en: Data Types
tr_TR: Veri tipleri

en: Data type conversion
tr_TR: Veri tipi dönüşüm

en: Date addition
tr_TR: Eklenme tarihi

en: Date and time subtraction
tr_TR: Tarih ve saat çıkarma

en: Date subtraction
tr_TR: Tarih çıkarma

en: Datetime, current or relative to PDT
tr_TR: Geçerli tarih veya PDT'ye göre

en: Days:
tr_TR: Günler:

en: Debug does not match PLC - stop/transfert/start to re-enable
tr_TR: Hata ayıklama, PLC ile eşleşmiyor - yeniden etkinleştirmek için aktarma / aktarma / başlat

en: Debug instance
tr_TR: Hata ayıklama örneği

en: Debug: %s
tr_TR: Hata ayıklama: %s

en: Debug: Unknown variable '%s'
tr_TR: Hata ayıklama: Bilinmeyen '%s' değişkeni

en: Debug: Unsupported type to debug '%s'
tr_TR: Hata ayıklama: '%s' hata ayıklamak için desteklenmeyen tür

en: Debugger ready
tr_TR: Hata ayıklayıcı hazır

en: Default Size
tr_TR: Varsayılan boyutu

en: Definition conflict for location "%s"
tr_TR: "%s" konumu için tanım çakışması

en: Delete
tr_TR: silmek

en: Delete Divergence Branch
tr_TR: Divergence Şubesini Sil

en: Delete File
tr_TR: Dosyayı sil

en: Delete Wire Segment
tr_TR: Tel Segmentini Sil

en: Delete item
tr_TR: Öğeyi silmek

en: Deletion (within)
tr_TR: Silme (içinde)

en: Derivation Type:
tr_TR: Türetme Türü

en: Derivative time constant
tr_TR: Türev zaman sabiti

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description:
tr_TR: Açıklama:

en: Differentiated output
tr_TR: Farklılaşmış çıkış

en: Dimensions:
tr_TR: Boyutlar:

en: Direction
tr_TR: yön

en: Direction:
tr_TR: Yön:

en: Directly
tr_TR: Direkt olarak

en: Disconnect
tr_TR: kesmek

en: Disconnect from PLC
tr_TR: PLC'den ayırın

en: Disconnected
tr_TR: Bağlantı kesildi

en: Divergence
tr_TR: uyuşmazlık

en: Division
tr_TR: Bölünme

en: Do you really want to delete the file '%s'?
tr_TR: '%s' dosyasını gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Documentation
tr_TR: belgeleme

en: Done
tr_TR: tamam

en: Download
tr_TR: İndir

en: Duration
tr_TR: süre

en: EDE files (*_EDE.csv)|*_EDE.csv|All files|*.*
tr_TR: EDE dosyaları (* _EDE.csv) | * _EDE.csv | Tüm dosyalar | *. *

en: EDS files (*.eds)|*.eds|All files|*.*
tr_TR: EDS dosyaları (* .eds) | * .eds | Tüm dosyalar | *. *

en: ESI Files Database management
tr_TR: ESI Dosyaları Veri Tabanı Yönetimi

en: ESI Files:
tr_TR: ESI Dosyaları:

en: Edit Block
tr_TR: Bloğu Düzenle

en: Edit Coil Values
tr_TR: Bobin Değerlerini Düzenle

en: Edit Contact Values
tr_TR: İletişim Değerlerini Düzenle

en: Edit Duration
tr_TR: Süreyi Düzenle

en: Edit Step
tr_TR: Adımı Düzenle

en: Edit a WxWidgets GUI with WXGlade
tr_TR: WXWlade ile WxWidgets GUI düzenleme

en: Edit action block properties
tr_TR: Eylem bloğu özelliklerini düzenle

en: Edit array type properties
tr_TR: Dizi türü özelliklerini düzenle

en: Edit comment
tr_TR: Yorumu düzenle

en: Edit file
tr_TR: Dosya düzenle

en: Edit item
tr_TR: Ögeyi düzenle

en: Edit jump target
tr_TR: Atlama hedefini düzenle

en: Edit raw IEC code added to code generated by PLCGenerator
tr_TR: PLCGenerator tarafından oluşturulan kodlara eklenmiş ham IEC kodunu düzenle

en: Edit step name
tr_TR: Adım adını düzenle

en: Edit transition
tr_TR: Geçişi düzenle

en: Editor ToolBar
tr_TR: Editör Araç Çubuğu

en: Editor selection
tr_TR: Editör seçimi

en: Elapsed time of ramp
tr_TR: Rampa Geçen zaman

en: Elements :
tr_TR: Elementler :

en: Empty
tr_TR: Boş

en: Empty dimension isn't allowed.
tr_TR: Boş boyut izin verilmiyor.

en: Enable
tr_TR: etkinleştirme

en: Enable WAMP connection
tr_TR: WAMP bağlantısını etkinleştir

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enter a name
tr_TR: İsim girin

en: Enter a port number
tr_TR: Bir port numarası girin

en: Enter hex or dec value (if enter dec value, it automatically conversed hex value)
tr_TR: Hex veya dec değerini girin (dec değerini girin, otomatik olarak hex değerini söyleyin)

en: Enter hex(0xnnnn) or dec(n) value
tr_TR: Onaltılı (0xnnnn) veya dec (n) değerini girin

en: Enter the IP of the interface to bind
tr_TR: Bağlamak için arabirimin IP'sini girin

en: Entry can't be write through SDO
tr_TR: Giriş, SDO aracılığıyla yazamaz

en: Entry index 0x{a1:.4x}, subindex 0x{a2:.2x} not mapped for device {a3}
tr_TR: Giriş dizini 0x {a1: .4x}, alt dizin 0x {a2: .2x} cihaz için eşlenmemiş {a3}

en: Enumerated
tr_TR: numaralandırılmış

en: Equal to
tr_TR: Eşittir

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error : At least one configuration and one resource must be declared in PLC !
tr_TR: Hata: PLC'de en az bir yapılandırma ve bir kaynak belirtilmelidir!

en: Error : IEC to C compiler returned %d
tr_TR: Hata: C compiler için IEC, %d döndürdü

en: Error in ST/IL/SFC code generator :
    %s
tr_TR: ST / IL / SFC kod üretecinde hata:
    %s

en: Error while saving "%s"
tr_TR: "%s" kaydederken hata oluştu

en: Error: BACnet server '{a1}.x: {a2}' contains objects with duplicate object identifiers.
tr_TR: Hata: BACnet sunucusu '{a1} .x: {a2}', yinelenen nesne tanımlayıcılarına sahip nesneler içeriyor.

en: Error: BACnet server '{a1}.x:{a2}' contains objects with duplicate object names.
tr_TR: Hata: BACnet sunucusu '{a1} .x: {a2}', yinelenen nesne adlarına sahip nesneler içeriyor.

en: Error: Export slave failed
tr_TR: Hata: İhracat kölesi başarısız oldu

en: Error: Modbus/IP Servers %{a1}.x and %{a2}.x use the same port number {a3}.
tr_TR: Hata: Modbus / IP Sunucuları% {a1} .x ve% {a2} .x, {a3} aynı port numarasını kullanıyor.

en: Error: No Master generated
tr_TR: Hata: Master üretilmedi

en: Error: No PLC built
tr_TR: Hata: PLC yapılmadı

en: EtherCAT Management
tr_TR: EtherCAT Yönetimi

en: Ethercat Slave Type
tr_TR: Ethercat Slave Türü

en: Ethercat node
tr_TR: Ethercat düğümü

en: Exception while connecting %s!
tr_TR: %s bağlanırken istisna!

en: Execution Control:
tr_TR: Yürütme Denetimi:

en: Execution Order:
tr_TR: Uygulama emri:

en: Experimental web based HMI
tr_TR: Deneysel web tabanlı HMI

en: Exponent
tr_TR: üs

en: Exponentiation
tr_TR: Üs

en: Export BACnet slave to EDE file
tr_TR: BACnet kölesini EDE dosyasına aktar

en: Export CanOpen slave to EDS file
tr_TR: CanOpen kölesini EDS dosyasına dışa aktar

en: Export graph values to clipboard
tr_TR: Grafik değerlerini panoya aktar

en: Export slave
tr_TR: Köleyi dışa aktar

en: Expression:
tr_TR: İfade:

en: External
tr_TR: dış

en: Extracting Located Variables...
tr_TR: Bulunan Değişkenler Ayıklanıyor ...

en: FB for derivative term
tr_TR: Türev terim için FB

en: FB for integral term
tr_TR: Integral terimi için FB

en: Failed : Must build before transfer.
tr_TR: Başarısız: Aktarımdan önce oluşturulmalıdır.

en: Falling Edge
tr_TR: Düşen kenar

en: Fatal : cannot get builder.
tr_TR: Fatal: inşaatçı olamaz.

en: Fetching %s
tr_TR: Alıştırma %s

en: Field %s hasn't a valid value!
tr_TR: Alan %s geçerli bir değeri yok!

en: Fields %s haven't a valid value!
tr_TR: Alanlar %s geçerli bir değeri yok!

en: File '%s' already exists!
tr_TR: '%s' dosyası zaten var!

en: File containing secret for that ID
tr_TR: Bu kimliğe ait sır içeren dosya

en: Find
tr_TR: bulmak

en: Find Next
tr_TR: Sonraki Bul

en: Find Previous
tr_TR: Önceki bul

en: Find position
tr_TR: Pozisyon bul

en: Find:
tr_TR: bul:

en: Force value
tr_TR: Kuvvet değeri

en: Forcing Variable Value
tr_TR: Değişken Değeri Zorlamak

en: Form isn't complete. %s must be filled!
tr_TR: Form tamamlanmadı. %s doldurulmalıdır!

en: Form isn't complete. Name must be filled!
tr_TR: Form tamamlanmadı. İsim doldurulmalı!

en: Form isn't complete. Valid block type must be selected!
tr_TR: Form tamamlanmadı. Geçerli blok tipi seçilmelidir!

en: Forward
tr_TR: ileri

en: Full screen
tr_TR: Tam ekran

en: Function
tr_TR: fonksiyon

en: Function &Block
tr_TR: İşlev ve Blok

en: Function Block
tr_TR: Fonksiyon Bloğu

en: Function Block Types
tr_TR: Fonksiyon Blok Tipleri

en: Function Blocks
tr_TR: Fonksiyon Blokları

en: Function Blocks can't be used in Functions!
tr_TR: İşlev Blokları İşlevlerde kullanılamaz!

en: FunctionBlock "%s" can't be pasted in a Function!!!
tr_TR: FunctionBlock "%s" bir İşlevde yapıştırılamaz!

en: Functions
tr_TR: Fonksiyonlar

en: Generate Program
tr_TR: Program oluştur

en: Generating SoftPLC IEC-61131 ST/IL/SFC code...
tr_TR: SoftPLC IEC-61131 ST / IL / SFC kodu üretiliyor ...

en: Generic
tr_TR: genel

en: Global
tr_TR: global

en: Go to current value
tr_TR: Geçerli değere git

en: Graphics
tr_TR: Grafik

en: Greater than
tr_TR: Daha büyük

en: Greater than or equal to
tr_TR: Daha büyük veya eşit

en: Grid Resolution:
tr_TR: Izgara Çözünürlüğü:

en: HTTP interface port :
tr_TR: HTTP arayüz bağlantı noktası:

en: Height:
tr_TR: Yükseklik:

en: Home Directory:
tr_TR: Ana Dizin:

en: Horizontal:
tr_TR: Yatay:

en: Hours:
tr_TR: Saatler:

en: ID
tr_TR: İD

en: IP is not valid!
tr_TR: IP geçerli değil!

en: Import ESI file
tr_TR: ESI dosyasını içe aktar

en: Import file to ESI files database
tr_TR: ESI dosya veritabanına dosya içe aktar

en: InOut variable {a1} in block {a2} in POU {a3} must be connected.
tr_TR: POU {a3} içindeki {a2} bloğundaki InOut değişkeni {a1} bağlı olmalıdır.

en: Inactive
tr_TR: etkisiz

en: Incompatible data types between "{a1}" and "{a2}"
tr_TR: "{A1}" ile "{a2}" arasındaki uyumsuz veri türleri

en: Incompatible size of data between "%s" and "BOOL"
tr_TR: "%s" ve "BOOL" arasındaki veri uyuşmazlığı

en: Incompatible size of data between "{a1}" and "{a2}"
tr_TR: "{A1}" ile "{a2}" arasındaki veriye uymayan boyut

en: Index
tr_TR: indeks

en: Indicator
tr_TR: Gösterge

en: Initial
tr_TR: ilk

en: Initial Step
tr_TR: İlk adım

en: Initial Value
tr_TR: Başlangıç ​​değeri

en: Initial Value:
tr_TR: Başlangıç ​​değeri:

en: Initial value
tr_TR: Başlangıç ​​değeri

en: Initiate Drag'n drop of Axis ref located variable
tr_TR: Axis ref konum değişkeninin Drag'n düşüşünü başlat

en: Initiate Drag'n drop of Network position located variable
tr_TR: Ağ konumu bulunan değişkenin Drag'n düşüşünü başlat

en: Inline
tr_TR: Çizgide

en: Input
tr_TR: Giriş

en: Input to be differentiated
tr_TR: Farklılaştırılacak giriş

en: Input variable
tr_TR: Giriş değişkeni

en: Inputs:
tr_TR: girişler:

en: Insertion (into)
tr_TR: Ekleme (içine)

en: Instance with id %d doesn't exist!
tr_TR: %d kimliğine sahip örnek mevcut değil!

en: Instances:
tr_TR: Örnekleri:

en: Integrated output
tr_TR: Entegre çıktı

en: Interface
tr_TR: arayüzey

en: Interrupt
tr_TR: Kesmek

en: Interval
tr_TR: Aralık

en: Invalid URL!
    Please enter correct URL address.
tr_TR: Geçersiz URL!
    Lütfen doğru URL adresini giriniz.

en: Invalid plcopen element(s)!!!
tr_TR: Geçersiz plcopen element (ler)!

en: Invalid type "{a1}"-> {a2} != {a3}  for location "{a4}"
tr_TR: "{A4}" konumu için geçersiz "{a1}" -> {a2}! = {A3} türü

en: Invalid type "{a1}"-> {a2} != {a3} for location "{a4}"
tr_TR: "{A4}" konumu için geçersiz "{a1}" -> {a2}! = {A3} türü

en: Invalid value "%s" for debug variable
tr_TR: Hata ayıklama değişkeni için geçersiz değer "%s"

en: Invalid value "%s" for process variable
tr_TR: İşlem değişkeni için geçersiz değer "%s"

en: Invalid value "%s" for startup command
tr_TR: Başlangıç ​​komutu için geçersiz değer "%s"

en: Invalid value "%s" for variable grid element
tr_TR: Değişken ızgara elemanı için geçersiz değer "%s"

en: Invalid value "%s" for viewer block
tr_TR: Görüntüleyici bloğu için geçersiz değer "%s"

en: Invalid value "{a1}" for "{a2}" variable!
tr_TR: "{A2}" değişkeni için geçersiz değer "{a1}"!

en: Invalid value for HexDecValue "%s"
tr_TR: HexDecValue "%s" için geçersiz değer

en: Invalid value!
    You must fill a numeric value.
tr_TR: Geçersiz değer!
    Sayısal bir değer doldurmalısınız.

en: Is connection secure?
tr_TR: Bağlantı güvenli mi?

en: Jump
tr_TR: Atlama

en: Ladder element with id %d is on more than one rung.
tr_TR: %d kimliğine sahip merdiven elemanı, birden fazla basamak üzerindedir.

en: Language
tr_TR: Dil

en: Language (optional):
tr_TR: Dil (isteğe bağlı):

en: Language:
tr_TR: Dil:

en: Latest build already matches current target. Transfering anyway...
tr_TR: Son yapı zaten mevcut hedefle eşleşiyor. Yine de aktarılıyor ...

en: Launch WX GUI inspector
tr_TR: WX GUI denetçisini başlat

en: Launch a live Python shell
tr_TR: Canlı bir Python kabuğu başlat

en: Left
tr_TR: Ayrıldı

en: Left PowerRail
tr_TR: Sol PowerRail

en: Length of string
tr_TR: Dize uzunluğu

en: Less than
tr_TR: Daha az

en: Less than or equal to
tr_TR: Daha az veya eşit

en: Libraries
tr_TR: Kütüphaneler

en: Library
tr_TR: Kütüphane

en: License
tr_TR: Lisans

en: Limitation
tr_TR: sınırlama

en: Linker
tr_TR: bağlayıcı

en: Linking :
tr_TR: Bağlama:

en: Local
tr_TR: Yerel

en: Local entries
tr_TR: Yerel girişler

en: Local service discovery failed!
tr_TR: Yerel servis keşfi başarısız oldu!

en: Location
tr_TR: yer

en: Locations available:
tr_TR: Mevcut yerler:

en: Log message level
tr_TR: Günlük mesaj seviyesi

en: Logarithm to base 10
tr_TR: 10 tabanına logaritma

en: MDNS resolution failure for '%s'
tr_TR: '%s' için MDNS çözünürlük hatası

en: Manual output adjustment - Typically from transfer station
tr_TR: Manuel çıkış ayarı - Tipik olarak transfer istasyonundan

en: Manufacturer Specific
tr_TR: Üreticiye Özel

en: Map Variable
tr_TR: Harita Değişkeni

en: Map located variables over Bacnet
tr_TR: Bacnet'te harita değişkenleri bulundu

en: Map located variables over CANopen
tr_TR: CANopen üzerinde harita değişkenleri bulundu

en: Map located variables over EtherCAT
tr_TR: EtherCAT üzerinden harita değişkenleri bulundu

en: Map located variables over Modbus
tr_TR: Modbus üzerinden bulunan harita değişkenleri

en: Master
tr_TR: usta

en: Master State
tr_TR: Ana Devlet

en: Max count ({a1}) reached for this confnode of type {a2}
tr_TR: {A2} türünde bu özellik için maksimum sayı ({a1}) ulaştı

en: Max entries by PDO
tr_TR: PDO tarafından maksimum giriş

en: Maximal number of entries mapped in a PDO
    including empty entries used for PDO alignment
tr_TR: Bir PDO'da eşlenen maksimum giriş sayısı
    PDO hizalaması için kullanılan boş girişler dahil

en: Maximum
tr_TR: Maksimum

en: Maximum:
tr_TR: Maksimum:

en: Memory
tr_TR: Bellek

en: Menu ToolBar
tr_TR: Menü Araç Çubuğu

en: Message text
tr_TR: Mesaj metni

en: Microseconds:
tr_TR: mikrosaniye:

en: Middle
tr_TR: Orta

en: Milliseconds:
tr_TR: milisaniyeler:

en: Minimal size in bits between 2 pdo entries
tr_TR: 2 pdo girişi arasındaki bitlerin minimum boyutu

en: Minimum
tr_TR: minimum

en: Minimum:
tr_TR: En az:

en: Minutes:
tr_TR: dakika:

en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: Modbus support
tr_TR: Modbus desteği

en: Modifier:
tr_TR: Değiştirici:

en: Module %s must be an integer!
tr_TR: Modül %s bir tamsayı olmalı!

en: Modules Library
tr_TR: Modüller Kütüphanesi

en: Modules library:
tr_TR: Modüller kütüphanesi:

en: More than one connector found corresponding to "{a1}" continuation in "{a2}" POU
tr_TR: "{A2}" POU'da "{a1}" devamına karşılık gelen birden fazla bağlayıcı bulundu

en: Move action down
tr_TR: Eylemi aşağı taşı

en: Move action up
tr_TR: Harekete geç

en: Move down
tr_TR: Aşağı inmek

en: Move element down
tr_TR: Öğeyi aşağı taşı

en: Move element up
tr_TR: Öğeyi yukarı taşı

en: Move instance down
tr_TR: Örneği aşağı taşı

en: Move instance up
tr_TR: Örneği yukarı taşı

en: Move process variable down
tr_TR: İşlem değişkenini aşağı taşı

en: Move process variable up
tr_TR: İşlem değişkenini yukarı taşı

en: Move task down
tr_TR: Görevi aşağı taşı

en: Move task up
tr_TR: Görevi yukarı taşı

en: Move the view
tr_TR: Görünümü taşı

en: Move up
tr_TR: Yukarı git

en: Move variable down
tr_TR: Değişkenini aşağı taşı

en: Move variable up
tr_TR: Değişken yukarı taşı

en: Multi-State Input Objects
tr_TR: Çok Durumlu Giriş Nesneleri

en: Multi-State Output Objects
tr_TR: Çok Durumlu Çıkış Nesneleri

en: Multi-State Value Objects
tr_TR: Çok Eyaletli Değer Nesneleri

en: Multiplexer (select 1 of N)
tr_TR: Çoklayıcı (N'den 1'i seç)

en: Multiplication
tr_TR: Çarpma işlemi

en: My Computer:
tr_TR: Benim bilgisayarım:

en: NAME
tr_TR: ADI

en: NOT R1
tr_TR: R1 DEĞİL

en: Name
tr_TR: isim

en: Name must not be null!
tr_TR: İsim boş olmamalı!

en: Name:
tr_TR: Adı:

en: Natural logarithm
tr_TR: Doğal logaritma

en: Negated
tr_TR: Negatiflenmiş

en: Network
tr_TR: Ağ

en: Network_Interface
tr_TR: Ağ Arayüzü

en: Nevow Web service failed.
tr_TR: Nevow Web hizmeti başarısız oldu.

en: Nevow/Athena import failed :
tr_TR: Nevow / Athena ithalatı başarısız oldu:

en: New
tr_TR: Yeni

en: New item
tr_TR: Yeni öğe

en: No Modifier
tr_TR: Değiştirici Yok

en: No PLC to transfer (did build succeed ?)
tr_TR: Aktarılacak PLC yok mu (başarılı oldu?)

en: No Sync manager defined for %s!
tr_TR: %s için Sync yöneticisi tanımlanmadı!

en: No body defined in "%s" POU
tr_TR: "%s" POU'da tanımlanmış gövde yok

en: No connected slaves
tr_TR: Bağlı köle yok

en: No connector found corresponding to "{a1}" continuation in "{a2}" POU
tr_TR: "{A2}" POU'da "{a1}" devamına karşılık gelen hiçbir bağlayıcı bulunamadı

en: No documentation available.
    Coming soon.
tr_TR: Belge mevcut değil.
    Çok yakında.

en: No informations found for "%s" block
tr_TR: "%s" bloğu için bilgi bulunamadı

en: No informations found for device %s!
tr_TR: Cihaz %s için bir bilgi bulunamadı!

en: No more free PDO index available for %s!
tr_TR: %s için artık ücretsiz PDO endeksi mevcut değil!

en: No output {a1} variable found in block {a2} in POU {a3}. Connection must be broken
tr_TR: POU {a3} 'da {a2} bloğunda çıktı {a1} değişkeni bulunamadı. Bağlantı bozuk olmalı

en: No search results available.
tr_TR: Arama sonucu yok.

en: No slave defined at position %d!
tr_TR: %d konumunda hiçbir slave tanımlanmamış!

en: No such XML file: %s
tr_TR: Böyle bir XML dosyası yok: %s

en: No such index/subindex ({a1},{a2}) (variable {a3})
tr_TR: Böyle bir indeks / alt indeks yok ({a1}, {a2}) (değişken {a3})

en: No such index/subindex ({a1},{a2}) in ID : {a3} (variable {a4})
tr_TR: Kimlikte böyle bir dizin / alt endeks ({a1}, {a2}) yok: {a3} (değişken {a4})

en: No sync manager available for %s pdo!
tr_TR: %s pdo! İçin bir senkronizasyon yöneticisi yok

en: No valid value selected!
tr_TR: Geçerli bir değer seçilmedi!

en: No variable defined in "%s" POU
tr_TR: "%s" POU'da tanımlanmış değişken yok

en: Node Position: %d
tr_TR: Düğüm pozisyonu: %d

en: Node filter:
tr_TR: Düğüm filtresi:

en: NodeId
tr_TR: nodeID

en: Nodes variables filter:
tr_TR: Düğüm değişkenleri filtresi:

en: Non existing node ID : {a1} (variable {a2})
tr_TR: Mevcut olmayan düğüm kimliği: {a1} (değişken {a2})

en: Non-Retain
tr_TR: Sigara koru

en: Not PDO mappable variable : '{a1}' (ID:{a2},Idx:{a3},sIdx:{a4}))
tr_TR: PDO eşlenik değişkeni değil: '{a1}' (ID: {a2}, Idx: {a3}, sIdx: {a4}))

en: Not equal to
tr_TR: Eşit değil

en: Now Uploading...
tr_TR: Şimdi Yükleniyor ...

en: Number of sequences:
tr_TR: Dizi sayısı:

en: Numerical
tr_TR: Sayısal

en: Object Properties:
tr_TR: Nesne Özellikleri:

en: Only Elements
tr_TR: Sadece Eleman

en: Open
tr_TR: Açık

en: Open Source framework for automation, implemented IEC 61131 IDE with constantly growing set of extensions and flexible PLC runtime.
tr_TR: Otomasyon için Açık Kaynak çerçevesi, sürekli büyüyen uzatma seti ve esnek PLC çalışma zamanı ile IEC 61131 IDE'yi uyguladı.

en: Open a file explorer to manage project files
tr_TR: Proje dosyalarını yönetmek için bir dosya gezgini açın

en: Open wxGlade
tr_TR: WxGlade'i aç

en: Option
tr_TR: seçenek

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Organization (optional):
tr_TR: Organizasyon (isteğe bağlı):

en: Other Profile
tr_TR: Diğer Profil

en: Output
tr_TR: Çıktı

en: Output variables can't be defined with different locations ({a1} and {a2})
tr_TR: Çıkış değişkenleri farklı konumlarla tanımlanamaz ({a1} ve {a2})

en: Overriding reset
tr_TR: Sıfırlamayı geçersiz kıl

en: PDO Receive
tr_TR: PDO Alımı

en: PDO Transmit
tr_TR: PDO iletimi

en: PDO alignment
tr_TR: PDO hizalama

en: PLC :
tr_TR: PLC:

en: PLC Log
tr_TR: PLC Kayıt

en: PLC code generation failed !
tr_TR: PLC kod üretimi başarısız!

en: PLC is Not Started
tr_TR: PLC Başlamadı

en: PLC is empty or already started.
tr_TR: PLC boş veya çoktan başladı.

en: PLC is not started.
tr_TR: PLC başlatılmamış.

en: PLC not connected!
tr_TR: PLC bağlı değil!

en: PLC syntax error at line {a1}:
    {a2}
tr_TR: {A1} satırında PLC söz dizimi hatası:
    {A2}

en: PLCOpen files (*.xml)|*.xml|All files|*.*
tr_TR: PLCOpen dosyaları (* .xml) | * .xml | Tüm dosyalar | *. *

en: PLCOpenEditor is part of Beremiz project.
    
    Beremiz is an
tr_TR: PLCOpenEditor, Beremiz projesinin bir parçasıdır.
    
    Beremiz bir

en: PORT
tr_TR: LİMAN

en: POU Name
tr_TR: POU Adı

en: POU Name:
tr_TR: POU adı:

en: POU Type
tr_TR: POU Türü

en: POU Type:
tr_TR: POU Tipi:

en: PYRO connecting to URI : %s
tr_TR: URI'ye bağlanan PYRO: %s

en: PYRO using certificates in '%s'
tr_TR: PYRO '%s' sertifikalarını kullanarak

en: Page Setup
tr_TR: Sayfa ayarı

en: Page Size (optional):
tr_TR: Sayfa Boyutu (isteğe bağlı):

en: Page: %d
tr_TR: Sayfa: %d

en: Parent instance
tr_TR: Ana örnek

en: Parity
tr_TR: parite

en: Paste
tr_TR: Yapıştırmak

en: Paste POU
tr_TR: POU Yapıştır

en: Pattern to search:
tr_TR: Arama yapmak için desen:

en: Pin number:
tr_TR: PIN numarası:

en: Platform
tr_TR: platform

en: Please choose a target
tr_TR: Lütfen bir hedef seçiniz

en: Please enter a block name
tr_TR: Lütfen bir blok adı girin

en: Please enter comment text
tr_TR: Lütfen yorum yazınız

en: Please enter step name
tr_TR: Lütfen adımı giriniz

en: Please enter text
tr_TR: Lütfen metin giriniz

en: Please enter value for a "%s" variable:
tr_TR: Lütfen "%s" değişkeninin değerini girin:

en: Port number must be 0 <= port <= 65535!
tr_TR: Bağlantı noktası numarası 0 <= bağlantı noktası <= 65535 olmalıdır!

en: Port number must be an integer!
tr_TR: Port numarası bir tamsayı olmalı!

en: Position
tr_TR: pozisyon

en: Power Rail
tr_TR: Güç Ray

en: Power Rail Properties
tr_TR: Güç Raylı Özellikleri

en: Preview
tr_TR: Ön izleme

en: Preview:
tr_TR: Ön izleme:

en: Print
tr_TR: baskı

en: Print preview
tr_TR: Baskı Önizleme

en: Priority
tr_TR: öncelik

en: Priority:
tr_TR: Öncelik:

en: Problem starting PLC : error %d
tr_TR: PLC başlatma sorunu: hata %d

en: Process variable
tr_TR: Süreç değişkeni

en: Process variables mapped between nodes:
tr_TR: Düğümler arasında eşlenen işlem değişkenleri:

en: Product Name
tr_TR: Ürün adı

en: Product Name (required):
tr_TR: Ürün Adı (gerekli):

en: Product Release (optional):
tr_TR: Ürün sürümü (isteğe bağlı):

en: Product Version
tr_TR: Ürün Sürümü

en: Product Version (required):
tr_TR: Ürün Versiyonu (gerekli):

en: Program
tr_TR: program

en: Program was successfully generated!
tr_TR: Program başarıyla oluşturuldu!

en: Programs
tr_TR: Programlar

en: Programs can't be used by other POUs!
tr_TR: Programlar diğer POU'lar tarafından kullanılamaz!

en: Project
tr_TR: proje

en: Project '%s':
tr_TR: '%s' projesi:

en: Project Files
tr_TR: Proje Dosyaları

en: Project Name
tr_TR: proje Adı

en: Project Name (required):
tr_TR: Proje Adı (gerekli):

en: Project Version (optional):
tr_TR: Proje Sürümü (isteğe bağlı):

en: Project file syntax error:
tr_TR: Proje dosyası sözdizimi hatası:

en: Project properties
tr_TR: Proje özellikleri

en: Project tree layout do not match confnode.xml {a1}!={a2}
tr_TR: Proje ağacı düzeni, confnode.xml {a1}! = {A2} ile eşleşmiyor

en: Propagate Name
tr_TR: Adı propagate

en: Properties
tr_TR: Özellikleri

en: Proportionality constant
tr_TR: Orantısallık sabiti

en: Publishing service on local network
tr_TR: Yerel ağda yayın hizmeti

en: Pyro exception: %s
tr_TR: Pyro istisnası: %s

en: Pyro port :
tr_TR: Pyro bağlantı noktası:

en: Python code
tr_TR: Python kodu

en: Python file
tr_TR: Python dosyası

en: Qualifier
tr_TR: Niteleyici

en: Quit
tr_TR: çıkmak

en: Ramp duration
tr_TR: Rampa süresi

en: Range:
tr_TR: aralık:

en: Raw IEC code
tr_TR: Ham IEC kodu

en: Read from (nodeid, index, subindex)
tr_TR: Kimden oku (nodeid, index, subindex)

en: ReadFrom
tr_TR: Dan oku

en: Really delete node '%s'?
tr_TR: Gerçekten '%s' düğümünü sil?

en: Realm:
tr_TR: Diyar:

en: Redo
tr_TR: yeniden yapmak

en: Reference
tr_TR: Referans

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Register Modify Dialog
tr_TR: Kayıt Değiştir İletişim

en: Regular expression
tr_TR: Düzenli ifade

en: Regular expressions
tr_TR: Düzenli ifadeler

en: Release value
tr_TR: Yayın değeri

en: Remainder (modulo)
tr_TR: Kalan (modulo)

en: Remove %s node
tr_TR: %s düğümünü kaldır

en: Remove Datatype
tr_TR: Datatype'ı kaldır

en: Remove Pou
tr_TR: Pou'yu kaldır

en: Remove action
tr_TR: Eylemi kaldır

en: Remove element
tr_TR: Elemanı kaldırmak

en: Remove file from database
tr_TR: Dosyayı veritabanından kaldır

en: Remove file from left folder
tr_TR: Dosyayı sol klasörden kaldır

en: Remove file from library
tr_TR: Dosyayı kitaplıktan kaldır

en: Remove instance
tr_TR: Örneği kaldır

en: Remove process variable
tr_TR: İşlem değişkenini kaldır

en: Remove slave
tr_TR: Köleyi kaldır

en: Remove startup service variable
tr_TR: Başlangıç ​​hizmeti değişkeni kaldır

en: Remove task
tr_TR: Görevi kaldır

en: Remove variable
tr_TR: Değişkeni kaldır

en: Rename
tr_TR: Adını değiştirmek

en: Replace File
tr_TR: Dosyayı değiştir

en: Replace Wire by connections
tr_TR: Kabloları bağlantılarla değiştirin

en: Replacement (within)
tr_TR: Değiştirme (içinde)

en: Reset Execution Order
tr_TR: Yürütme Sırasını Sıfırla

en: Reset Perspective
tr_TR: Perspektifi Sıfırla

en: Reset search result
tr_TR: Arama sonucunu sıfırla

en: Reset time
tr_TR: Sıfırlama süresi

en: Resources
tr_TR: kaynaklar

en: Retain
tr_TR: tutmak

en: Return Type:
tr_TR: Dönüş tipi:

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right PowerRail
tr_TR: Sağ PowerRail

en: Rising Edge
tr_TR: Yükselen kenar

en: Rotate left
tr_TR: Sola dön

en: Rotate right
tr_TR: Sağa döndür

en: Rounding up/down
tr_TR: Yukarı / aşağı yuvarlama

en: Run
tr_TR: Koşmak

en: Runtime IO extensions C code generation failed !
tr_TR: Çalışma zamanı IO uzantıları C kodu üretimi başarısız!

en: Runtime library extensions C code generation failed !
tr_TR: Çalışma zamanı kitaplığı uzantıları C kodu oluşturulamadı!

en: SDO Client
tr_TR: SDO İstemcisi

en: SDO Server
tr_TR: SDO Sunucusu

en: SFC jump in pou "{a1}" refers to non-existent SFC step "{a2}"
tr_TR: "{A1}" ifadesinde SFC atlaması, mevcut olmayan SFC adımı "{a2}" anlamına gelir

en: SFC transition in POU "%s" must be connected.
tr_TR: POU "%s" cinsinden SFC geçişi bağlanmalıdır.

en: ST files (*.st)|*.st|All files|*.*
tr_TR: ST dosyaları (* .st) | * .st | Tüm dosyalar | *. *

en: Sampling period
tr_TR: Örnekleme periyodu

en: Save
tr_TR: Kayıt etmek

en: Save As...
tr_TR: Farklı kaydet...

en: Save as
tr_TR: Farklı kaydet

en: Save as...
tr_TR: Farklı kaydet...

en: Save path is the same as path of a project!
tr_TR: Kayıt yolu, bir projenin yolu ile aynı!

en: Scan Network
tr_TR: Tarama Ağı

en: Scope
tr_TR: kapsam

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search in Project
tr_TR: Projede Ara

en: Seconds:
tr_TR: saniye:

en: Select All
tr_TR: Hepsini seç

en: Select a variable class:
tr_TR: Bir değişken sınıfı seçin:

en: Select an editor:
tr_TR: Bir editör seç:

en: Select an instance
tr_TR: Bir örnek seçin

en: Select an object
tr_TR: Bir nesne seç

en: Selected directory already contains another project. Overwrite?
tr_TR: Seçilen dizin zaten başka bir proje içeriyor. Üzerine yaz?

en: Selection
tr_TR: seçim

en: Selection Convergence
tr_TR: Seçim Yakınsama

en: Selection Divergence
tr_TR: Seçim Divergence

en: Send
tr_TR: göndermek

en: Send a message to the log
tr_TR: Günlüğe mesaj gönder

en: Serial_Port
tr_TR: Seri port

en: Service Discovery
tr_TR: Servis Bulma

en: Services available:
tr_TR: Mevcut hizmetler:

en: Set point
tr_TR: Ayar noktası

en: Shift left
tr_TR: Sola kay

en: Shift right
tr_TR: Sağa kaydır

en: Show IEC code generated by PLCGenerator
tr_TR: PLCGenerator tarafından üretilen IEC kodunu göster

en: Show Master
tr_TR: Master göster

en: Show Master generated by config_utils
tr_TR: Config_utils tarafından oluşturulan Master göster

en: Show code
tr_TR: Kodu göster

en: Simultaneous Convergence
tr_TR: Eşzamanlı Yakınsama

en: Simultaneous Divergence
tr_TR: Eşzamanlı Diverjans

en: Sine
tr_TR: Sinüs

en: Single
tr_TR: Tek

en: Slave SDO Monitoring
tr_TR: Slave SDO İzleme

en: Slave entries
tr_TR: Köle girişleri

en: Source didn't change, no build.
tr_TR: Kaynak değişmedi, inşa yok.

en: Source signal has to be defined for single task '{a1}' in resource '{a2}.{a3}'.
tr_TR: Kaynak sinyal, '{a1}' {a2}. {A3} 'kaynağında' {a1} 'tek görev için tanımlanmalıdır.

en: Square root (base 2)
tr_TR: Kare kök (baz 2)

en: Standard function blocks
tr_TR: Standart fonksiyon blokları

en: Standardized Device Profile
tr_TR: Standart Cihaz Profili

en: Start Address
tr_TR: Adrese Başla

en: Start PLC
tr_TR: PLC'yi başlat

en: Start build in %s
tr_TR: %s’da oluşturmaya başlayın

en: Started
tr_TR: Başlatılan

en: Starting PLC
tr_TR: Başlangıç ​​PLC

en: Startup service variables assignments:
tr_TR: Başlangıç ​​hizmeti değişkenleri atamaları:

en: Status ToolBar
tr_TR: Durum Araç Çubuğu

en: Step
tr_TR: Adım

en: Stop
tr_TR: durdurmak

en: Stop PLC
tr_TR: PLC'yi durdur

en: Stop Running PLC
tr_TR: PLC Çalışmayı Durdur

en: Stopped
tr_TR: Durduruldu

en: Structure
tr_TR: yapı

en: SubIndex
tr_TR: Alt Endeks

en: Subindex
tr_TR: Alt Endeks

en: Subrange
tr_TR: subrange

en: Subtraction
tr_TR: Çıkarma

en: Successfully built.
tr_TR: Başarıyla inşa edildi.

en: Switch perspective
tr_TR: Perspektifi değiştir

en: Syntax error in regular expression of pattern to search!
tr_TR: Arama için düzenli ifade ifadesinde sözdizimi hatası!

en: TYPE
tr_TR: TİP

en: Tangent
tr_TR: Teğet

en: Task
tr_TR: Görev

en: Tasks:
tr_TR: Görevler:

en: Temp
tr_TR: Sıcaklık

en: The PID (proportional, Integral, Derivative) function block provides the classical three term controller for closed loop control.
tr_TR: PID (oransal, İntegral, Türev) fonksiyon bloğu, kapalı çevrim kontrolü için klasik üçlü kontrolör sağlar.

en: The RAMP function block is modelled on example given in the standard.
tr_TR: RAMP fonksiyon bloğu, standartta verilen örnekte modellenmiştir.

en: The RS bistable is a latch where the Reset dominates.
tr_TR: RS bistable, Sıfırlamanın baskın olduğu bir mandaldır.

en: The SR bistable is a latch where the Set dominates.
tr_TR: SR bistable, Set'in baskın olduğu bir mandaldır.

en: The best place to ask questions about Beremiz/PLCOpenEditor
    is project's mailing list: beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    This is the main community support channel.
    For posting it is required to be subscribed to the mailing list.
    
    You can subscribe to the list here:
    https://lists.sourceforge.net/lists/listinfo/beremiz-devel
tr_TR: Beremiz / PLCOpenEditor hakkında soru sormak için en iyi yer
    projenin posta listesi: beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    Bu ana topluluk destek kanalı.
    Göndermek için posta listesine üye olmanız gerekmektedir.
    
    Listeye buradan abone olabilirsiniz:
    https://lists.sourceforge.net/lists/listinfo/beremiz-devel

en: The current network configuration will be deleted.
    Do you want to continue?
tr_TR: Mevcut ağ yapılandırması silinecek.
    Devam etmek istiyor musun?

en: The derivative function block produces an output XOUT proportional to the rate of change of the input XIN.
tr_TR: Türev fonksiyon bloğu, XIN girişinin değişim oranına orantılı bir çıkış XOUT üretir.

en: The down-counter can be used to signal when a count has reached zero, on counting down from a preset value.
tr_TR: Sayaç, bir sayının sıfıra ulaştığı zaman, ön ayarlı bir değerden geri sayım yaparken sinyal vermek için kullanılabilir.

en: The file '%s' already exist.
    Do you want to replace it?
tr_TR: '%s' dosyası zaten var.
    Onu değiştirmek ister misin?

en: The file does not exist!
tr_TR: Dosya yok!

en: The group of block must be coherent!
tr_TR: Blok grubu tutarlı olmalı!

en: The hysteresis function block provides a hysteresis boolean output driven by the difference of two floating point (REAL) inputs XIN1 and XIN2.
tr_TR: Histerezis fonksiyon bloğu, iki kayan nokta (REAL) XIN1 ve XIN2 girişlerinin farkı tarafından tetiklenen bir histerezis boolean çıkışı sağlar.

en: The integral function block integrates the value of input XIN over time.
tr_TR: İntegral fonksiyon bloğu zamanla XIN girişinin değerini entegre eder.

en: The off-delay timer can be used to delay setting an output false, for fixed period after input goes false.
tr_TR: Gecikme zamanlayıcısı, giriş yanlış geçtikten sonra sabit bir süre için bir çıkışı yanlış ayarlamayı geciktirmek için kullanılabilir.

en: The on-delay timer can be used to delay setting an output true, for fixed period after an input becomes true.
tr_TR: Bir gecikme zamanlayıcısı, bir girişin gerçek hale gelmesinden sonra sabit bir süre için bir çıkışı true olarak ayarlamayı geciktirmek için kullanılabilir.

en: The output produces a single pulse when a falling edge is detected.
tr_TR: Çıkış, düşme kenarı algılandığında tek bir darbe üretir.

en: The output produces a single pulse when a rising edge is detected.
tr_TR: Çıkış, yükselen bir kenar algılandığında tek bir darbe üretir.

en: The pulse timer can be used to generate output pulses of a given time duration.
tr_TR: Darbe zamanlayıcısı, belirli bir zaman süresinin çıkış darbeleri üretmek için kullanılabilir.

en: The real time clock has many uses including time stamping, setting dates and times of day in batch reports, in alarm messages and so on.
tr_TR: Gerçek zamanlı saat, zaman damgası, tarih raporları ve günün raporlarını, alarm mesajlarında vb.

en: The semaphore provides a mechanism to allow software elements mutually exclusive access to certain resources.
tr_TR: Semafor, yazılım öğelerinin belirli kaynaklara karşılıklı olarak özel erişim izni vermesi için bir mekanizma sağlar.

en: The up-counter can be used to signal when a count has reached a maximum value.
tr_TR: Yukarı sayıcı, bir sayım maksimum değere ulaştığında sinyal vermek için kullanılabilir.

en: The up-down counter has two inputs CU and CD. It can be used to both count up on one input and down on the other.
tr_TR: Yukarı-aşağı sayıcı iki girdi CU ve CD'ye sahiptir. Hem bir girişe hem de diğerine saymak için kullanılabilir.

en: There are changes, do you want to save?
tr_TR: Değişiklikler var, kaydetmek istiyor musunuz?

en: There is a POU named "%s". This could cause a conflict. Do you wish to continue?
tr_TR: "%s" adlı bir POU var. Bu bir çatışmaya neden olabilir. Devam etmek ister misiniz?

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
tr_TR: Yazdırmada bir sorun oluştu.
    Belki şu anki yazıcınız doğru ayarlanmamış mı?

en: This option isn't available yet!
tr_TR: Bu seçenek henüz mevcut değil!

en: Time
tr_TR: zaman

en: Time addition
tr_TR: Zaman ek

en: Time concatenation
tr_TR: Zaman birleştirme

en: Time division
tr_TR: Zaman bölümü

en: Time multiplication
tr_TR: Zaman çarpımı

en: Time subtraction
tr_TR: Zaman çıkarma

en: Time-of-day addition
tr_TR: Günün eklenmesi

en: Time-of-day subtraction
tr_TR: Günün saati çıkarma

en: Toggle fullscreen mode
tr_TR: Tam ekran modunu değiştir

en: Toggle value
tr_TR: Geçiş değeri

en: Top
tr_TR: Üst

en: Transfer
tr_TR: Aktar

en: Transfer PLC
tr_TR: PLC Aktarımı

en: Transfer completed successfully.
tr_TR: Aktarım başarıyla tamamlandı.

en: Transfer failed
tr_TR: Aktarım başarısız oldu

en: Transition
tr_TR: Geçiş

en: Transition "%s" body must contain an output variable or coil referring to its name
tr_TR: "%s" geçişi, adına başvuran bir çıkış değişkeni veya bobin içermelidir

en: Transition Name
tr_TR: Geçiş adı

en: Transition Name:
tr_TR: Geçiş adı:

en: Transition with content "{a1}" not connected to a next step in "{a2}" POU
tr_TR: "{A2}" POU'daki bir sonraki adıma bağlı olmayan "{a1}" içeriğiyle geçiş

en: Transition with content "{a1}" not connected to a previous step in "{a2}" POU
tr_TR: "{A2}" POU'daki bir önceki adıma bağlı olmayan "{a1}" içeriğiyle geçiş

en: Transition with name %s doesn't exist!
tr_TR: %s adıyla geçiş mevcut değil!

en: Transitions
tr_TR: Geçişler

en: Translated by
tr_TR: Tercüme eden

en: Triggering
tr_TR: Tetikleme

en: Twisted unavailable.
tr_TR: Twisted kullanılamaz.

en: Type
tr_TR: tip

en: Type and derivated
tr_TR: Tipi ve türetilmiş

en: Type conflict for location "%s"
tr_TR: "%s" konumu için çakışma yazın

en: Type conversion
tr_TR: Türü dönüşüm

en: Type infos:
tr_TR: Bilgi türü:

en: Type of location "%s" not yet supported!
tr_TR: "%s" adresinin yeri henüz desteklenmiyor!

en: Type strict
tr_TR: Sıkı yazın

en: Type:
tr_TR: Tür:

en: TypeError register option: {}
tr_TR: TypeError kayıt seçeneği: {}

en: URI host:
tr_TR: URI ana bilgisayarı:

en: URI port:
tr_TR: URI bağlantı noktası:

en: URI type:
tr_TR: URI türü:

en: Unable to define PDO mapping for node %02x
tr_TR: Düğüm %02x için PDO eşleştirmesi tanımlanamıyor

en: Unable to get Xenomai's %s
tr_TR: Xenomai'nın %s elde edilemedi

en: Unable to load file "%s"!
tr_TR: "%s" dosyası yüklenemedi!

en: Unable to save to file "%s"!
tr_TR: "%s" dosyasına kaydedilemiyor!

en: Undefined block type "{a1}" in "{a2}" POU
tr_TR: "{A2}" POU'sunda tanımlanmamış blok tipi "{a1}"

en: Undefined pou type "%s"
tr_TR: Tanımsız pou türü "%s"

en: Undo
tr_TR: Geri alma

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unknown entry index 0x{a1:.4x}, subindex 0x{a2:.2x} for device {a3}
tr_TR: Bilinmeyen giriş dizini 0x {a1: .4x}, alt dizin 0x {a2: .2x} cihaz {a3} için

en: Unknown variable "%s" for this POU!
tr_TR: Bu POU için bilinmeyen değişken "%s"!

en: Unnamed
tr_TR: adsız

en: Unrecognized data size "%s"
tr_TR: Tanınmayan veri boyutu "%s"

en: Update
tr_TR: Güncelleştirme

en: Upload:
tr_TR: Yükle:

en: User Data Types
tr_TR: Kullanıcı Veri Tipleri

en: User Type
tr_TR: Kullanıcı tipi

en: User-defined POUs
tr_TR: Kullanıcı tanımlı POU'lar

en: Value
tr_TR: değer

en: Values:
tr_TR: Değerler:

en: Variable
tr_TR: Değişken

en: Variable Drop
tr_TR: Değişken damla

en: Variable Index: #x%4.4X
tr_TR: Değişken Endeksi: # x%4.4X

en: Variable Properties
tr_TR: Değişken Özellikler

en: Variable class
tr_TR: Değişken sınıf

en: Variable don't belong to this POU!
tr_TR: Değişken bu POU'ya ait değil!

en: Variable entries:
tr_TR: Değişken girişler:

en: Variable:
tr_TR: Değişken:

en: Variables
tr_TR: Değişkenler

en: Vertical:
tr_TR: Dikey:

en: WAMP Client connection failed (%s) .. retrying ..
tr_TR: WAMP İstemci bağlantısı başarısız oldu (%s) .. yeniden deneniyor ..

en: WAMP Client connection lost (%s) .. retrying ..
tr_TR: WAMP İstemci bağlantısı kesildi (%s) .. yeniden deneniyor ..

en: WAMP Server URL
tr_TR: WAMP Sunucusu URL'si

en: WAMP authentication has no secret configured
tr_TR: WAMP kimlik doğrulamasının yapılandırılmış bir sırrı yoktur

en: WAMP client can not connect to :
tr_TR: WAMP istemcisi şu adrese bağlanamaz:

en: WAMP client connecting to :
tr_TR: WAMP istemcisi:

en: WAMP client startup failed.
tr_TR: WAMP istemci başlatılamadı.

en: WAMP configuration error : missing '{}' parameter.
tr_TR: WAMP yapılandırma hatası: '{}' parametresi eksik.

en: WAMP configuration error:
tr_TR: WAMP konfigürasyon hatası:

en: WAMP connecting to URL : %s
tr_TR: URL'ye bağlanan WAMP: %s

en: WAMP connection timeout
tr_TR: WAMP bağlantısı zaman aşımı

en: WAMP connection to '%s' failed.
tr_TR: '%s' değerine WAMP bağlantısı başarısız oldu.

en: WAMP deactivated in configuration
tr_TR: WAMP konfigürasyonda devre dışı bırakıldı

en: WAMP import failed :
tr_TR: WAMP içe aktarma işlemi başarısız oldu:

en: WAMP secret empty
tr_TR: WAMP gizli boş

en: WAMP session joined (%s) by:
tr_TR: WAMP oturumu (%s) katıldı:

en: WAMP session left
tr_TR: WAMP oturumu kaldı

en: Wamp Settings
tr_TR: Wamp Ayarları

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Warning:
tr_TR: Uyarı:

en: Warning: WxGlade HMI has no object with name identical to extension name, and no python code is provided in start section to create object.
tr_TR: Uyarı: WxGlade HMI, uzantı adına özdeş bir nesneye sahip değildir ve nesne oluşturmak için başlangıç ​​bölümünde python kodu bulunmaz.

en: Warnings in ST/IL/SFC code generator :
tr_TR: ST / IL / SFC kod üretecindeki uyarılar:

en: Whole Project
tr_TR: Bütün proje

en: Width:
tr_TR: Genişlik:

en: Wrap search
tr_TR: Aramayı ara

en: Write to (nodeid, index, subindex)
tr_TR: Yazmak için (nodeid, index, subindex)

en: Written by
tr_TR: Tarafından yazılmıştır

en: Wrong direction for location "%s"!
tr_TR: Konumu "%s" için yanlış yön!

en: Wrong type for location "%s"!
tr_TR: "%s" konumu için yanlış tip!

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files|*.*
tr_TR: XML dosyaları (* .xml) | * .xml | Tüm dosyalar | *. *

en: You can input only hex, dec value
tr_TR: Yalnızca onaltılık değeri girebilirsiniz, dec değeri

en: You can't modify it. This register is read-only or it's not connected.
tr_TR: Değiştiremezsin. Bu kayıt salt okunur veya bağlı değil.

en: You cannot SDO download this state
tr_TR: SDO bu durumu indiremezsiniz

en: You don't have write permissions.
    Open wxGlade anyway ?
tr_TR: Yazma yetkiniz yok.
    Yine de wxGlade'i açtın mı?

en: You entered wrong value. You can enter dec or hex value only.
tr_TR: Yanlış değer girdiniz. Yalnızca dec veya hex değerini girebilirsiniz.

en: You must have permission to work on the project
    Work on a project copy ?
tr_TR: Projede çalışma iznine sahip olmalısınız.
    Proje kopyası üzerinde çalışmak?

en: You must select the block or group of blocks around which a branch should be added!
tr_TR: Bir dalın eklenmesinin gerektiği bloğu veya blok grubunu seçmelisiniz!

en: You must select the wire where a contact should be added!
tr_TR: Bir kişinin ekleneceği telleri seçmelisiniz!

en: You must type a name!
tr_TR: Bir isim yazmalısın!

en: You must type a value!
tr_TR: Bir değer yazmalısın!

en: Zoom
tr_TR: yakınlaştırma

en: bin files (*.bin)|*.bin
tr_TR: çöp kutusu dosyaları (* .bin) | * .bin

en: bin files (*.bin)|*.bin|All files|*.*
tr_TR: bin dosyaları (* .bin) | * .bin | Tüm dosyalar | *. *

en: class
tr_TR: sınıf

en: days
tr_TR: günler

en: error: %s
tr_TR: hata: %s

en: exited with status {a1} (pid {a2})
tr_TR: {a1} durumundan çıkıldı (pid {a2})

en: first input parameter
tr_TR: ilk giriş parametresi

en: first output parameter
tr_TR: ilk çıkış parametresi

en: function
tr_TR: fonksiyon

en: hours
tr_TR: saatler

en: initial
tr_TR: ilk

en: internal state: 0-reset, 1-counting, 2-set
tr_TR: iç durum: 0-reset, 1-sayma, 2-set

en: matiec installation is not found
tr_TR: matiec yüklemesi bulunamadı

en: microseconds
tr_TR: mikrosaniye

en: milliseconds
tr_TR: milisaniye

en: minutes
tr_TR: dakika

en: name
tr_TR: isim

en: onchange
tr_TR: Onchange

en: opts
tr_TR: dolaş

en: second input parameter
tr_TR: ikinci giriş parametresi

en: second output parameter
tr_TR: ikinci çıkış parametresi

en: seconds
tr_TR: saniye

en: string from the middle
tr_TR: ortadan dize

en: string left of
tr_TR: dizgi kaldı

en: string right of
tr_TR: dize

en: type
tr_TR: tip

en: update
tr_TR: güncelleştirme

en: update info unavailable.
tr_TR: güncelleme bilgisi mevcut değil.

en: variable
tr_TR: değişken

en: variables
tr_TR: değişkenler

en: warning: %s
tr_TR: uyarı: %s

en: {a1} "{a2}" can't be pasted as a {a3}.
tr_TR: {a1} "{a2}", {a3} olarak yapıştırılamaz.

en: {a1} XML file doesn't follow XSD schema at line {a2}:
    {a3}
tr_TR: {a1} XML dosyası, {a2} satırında XSD şemasını takip etmiyor:
    {A3}
