Beremiz - en to fr_FR translation catalogue (746 entries)

en: 
    An unhandled exception (bug) occured. Bug report saved at :
    (%s)
    
    Please be kind enough to send this file to:
    beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    You should now restart program.
    
    Traceback:
fr_FR: 
    Une exception non gérée (bug) est survenue. Le bug est inscrit dans :
    (%s)
    
    S'il vous plaît, soyez sympa et envoyez ce fichier à :
    beremiz-devel@lists.sourceforge.net
    
    Vous devriez redémarrer le programme.
    Trace:

en:    External
fr_FR:   Externe

en:    InOut
fr_FR:   Entrée-Sortie

en:    Input
fr_FR:   Entrée

en:    Local
fr_FR:   Locale

en:    Output
fr_FR:   Sortie

en:    Temp
fr_FR:   Temporaire

en:  and %s
fr_FR:  et %s

en:  generation failed !
fr_FR: la construction a échouée !

en: "%s" Data Type doesn't exist !!!
fr_FR: Le type de donnée "%s" n'existe pas !!!

en: "%s" POU already exists !!!
fr_FR: Le POU "%s" existe déjà !!!

en: "%s" POU doesn't exist !!!
fr_FR: Le POU "%s" n'existe pas !!!

en: "%s" can't use itself!
fr_FR: "%s" ne peut pas s'utiliser lui-même !

en: "%s" config already exists!
fr_FR: La configuration "%s" existe déjà !

en: "%s" configuration already exists !!!
fr_FR: La configuration "%s" existe déjà !!!

en: "%s" data type already exists!
fr_FR: Le type de données "%s" existe déjà !

en: "%s" element for this pou already exists!
fr_FR: Un élément "%s" existe déjà dans ce POU !

en: "%s" folder is not a valid Beremiz project
fr_FR: Le dossier "%s" ne contient pas de projet Beremiz valide

en: "%s" is a keyword. It can't be used!
fr_FR: "%s" est un mot réservé. Il ne peut être utilisé !

en: "%s" is an invalid value!
fr_FR: "%s" n'est pas une valeur valide !

en: "%s" is not a valid folder!
fr_FR: "%s" n'est pas un répertoire valide !

en: "%s" is not a valid identifier!
fr_FR: "%s" n'est pas un identifiant valide !

en: "%s" is used by one or more POUs. Do you wish to continue?
fr_FR: "%s" est utilisé par un POU ou plus. Souhaitez vous continuer malgré tout ?

en: "%s" pou already exists!
fr_FR: Le POU "%s" existe déjà !

en: "%s" step already exists!
fr_FR: L'étape "%s" existe déjà !

en: "%s" value already defined!
fr_FR: La valeur "%s" est déjà définie !

en: "%s" value isn't a valid array dimension!
fr_FR: "%s" n'est pas une dimension de tableau valide !

en: "%s" value isn't a valid array dimension!
    Right value must be greater than left value.
fr_FR: "%s" n'est pas une dimension de tableau valide !
    La valeur de droite doit être supérieur à celle de gauche.

en: "{a1}" function cancelled in "{a2}" POU: No input connected
fr_FR: Fonction "{a1}" annulée dans  "{a2}" POU: Pas d'entrée connectée

en: "{a1}" is already used by "{a2}"!
fr_FR: "{a1}" est déjà utilisé par "{a2}"!

en: "{a1}" resource already exists in "{a2}" configuration !!!
fr_FR: La ressource "{a1}" existe déjà dans la configuration "{a2}" !

en: "{a1}" resource doesn't exist in "{a2}" configuration !!!
fr_FR: La ressource "${a1}" n'existe pas dans la configuration "{a2}" !

en: %dd
fr_FR: %dj

en: %s Data Types
fr_FR: Types de données de %s

en: %s POUs
fr_FR: POUs de %s

en: %s Profile
fr_FR: Profil %s

en: %s body don't have instances!
fr_FR: Le code d'un %s n'a pas d'instances !

en: %s body don't have text!
fr_FR: Le code d'un %s n'a pas de texte !

en: &Add Element
fr_FR: &Ajouter un élément

en: &Data Type
fr_FR: &Type de donnée

en: &Delete
fr_FR: &Supprimer

en: &Display
fr_FR: &Affichage

en: &Edit
fr_FR: &Editer

en: &File
fr_FR: &Fichier

en: &Function
fr_FR: &Fonction

en: &Help
fr_FR: &Aide

en: &Program
fr_FR: &Programme

en: &Properties
fr_FR: &Propriétés

en: &Recent Projects
fr_FR: Projets &récent

en: &Resource
fr_FR: &Ressource

en: '{a1}' - {a2} match in project
fr_FR: '{a1}' - {a2} concordent dans le projet

en: '{a1}' - {a2} matches in project
fr_FR: '{a1}' - {a2} concordent dans le projet

en: '{a1}' is located at {a2}
fr_FR: '{a1}' est situé dans {a2}

en: (%d matches)
fr_FR: (%d correspondances)

en: 1d
fr_FR: 1j

en: A POU has an element named "%s". This could cause a conflict. Do you wish to continue?
fr_FR: Un POU a un élément nommé "%s". Cela peut générer des conflits. Voulez-vous continuer ?

en: A POU named "%s" already exists!
fr_FR: Un POU nommé "%s" existe déjà !

en: A child named "{a1}" already exists -> "{a2}"
fr_FR: Un enfant nommé  "{a1}" existe déjà ->  "{a2}"

en: A location must be selected!
fr_FR: Une adresse doit être sélectionné !

en: A task with the same name already exists!
fr_FR: Une tâche du même nom existe déjà

en: A variable with "%s" as name already exists in this pou!
fr_FR: Une variable nommée "%s" existe déjà dans ce POU !

en: A variable with "%s" as name already exists!
fr_FR: Une variable avec le nom "%s" existe déjà !

en: About
fr_FR: A propos

en: Absolute number
fr_FR: Nombre absolu

en: Action Block
fr_FR: Ajouter un bloc fonctionnel

en: Action Name
fr_FR: Nom de l'action

en: Action Name:
fr_FR: Nom de l'action :

en: Action with name %s doesn't exist!
fr_FR: L'action nommée %s n'existe pas !

en: Actions:
fr_FR: Actions :

en: Active
fr_FR: Actif

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Action
fr_FR: Ajouter une action

en: Add C code accessing located variables synchronously
fr_FR: Ajoute un code C ayant accès à des variables localisées de façon synchrone

en: Add Configuration
fr_FR: Ajouter une configuration

en: Add DataType
fr_FR: Ajouter un type de donnée

en: Add Divergence Branch
fr_FR: Ajouter une branche à la divergence

en: Add IP
fr_FR: Ajouter IP

en: Add POU
fr_FR: Ajouter un POU

en: Add Python code executed asynchronously
fr_FR: Ajoute un code Python executé de façon asynchone

en: Add Resource
fr_FR: Ajouter une resource

en: Add Transition
fr_FR: Ajouter une transition

en: Add Wire Segment
fr_FR: Ajouter un segment au fil

en: Add a new initial step
fr_FR: Ajouter une nouvelle étape initiale

en: Add a new jump
fr_FR: Ajouter un nouveau renvoi

en: Add a new step
fr_FR: Ajouter une nouvelle étape

en: Add a simple WxGlade based GUI.
fr_FR: Ajoute une interface simple utilisant WxGlade

en: Add action
fr_FR: Ajouter une action

en: Add element
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add instance
fr_FR: Ajouter une instance

en: Add slave
fr_FR: Ajouter un esclave

en: Add task
fr_FR: Ajouter une tâche

en: Add variable
fr_FR: Ajouter une variable

en: Additional function blocks
fr_FR: Blocs fonctionnels additionnels

en: Adjust Block Size
fr_FR: Ajuster la taille des blocs

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tout

en: All files (*.*)|*.*|CSV files (*.csv)|*.csv
fr_FR: Tous les fichiers|*.*|Fichiers CSV (*.csv)|*.csv

en: Already connected. Please disconnect
fr_FR: Déjà connecté. Veuillez déconnecter

en: An element named "%s" already exists in this structure!
fr_FR: Un élément nommé "%s" existe déjà dans la structure !

en: An instance with the same name already exists!
fr_FR: Une instance avec le même nom existe déjà !

en: Apply name modification to all continuations with the same name
fr_FR: Appliquer la modification de nom à toutes les prolongements portant ce même nom

en: Arc cosine
fr_FR: Arc cosinus

en: Arc sine
fr_FR: Arc sinus

en: Arc tangent
fr_FR: Arc tangente

en: Arithmetic
fr_FR: Arithmétique

en: Array
fr_FR: Tableau

en: Assignment
fr_FR: Assignation

en: At least a variable or an expression must be selected!
fr_FR: Au moins une variable ou une expression doit être sélectionné !

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author Name (optional):
fr_FR: Nom de l'auteur (optionel) :

en: Backward
fr_FR: Vers le haut

en: Bad domain name (circular) at
fr_FR: Mauvais nom de domaine (circulaire) à l'adresse

en: Bad domain name at
fr_FR: Mauvais nom de domaine à l'adresse

en: Bad location size : %s
fr_FR: Mauvaise taille d'adresse : %s

en: Base Type:
fr_FR: Type de base :

en: Base Types
fr_FR: Types de base

en: BaseParams
fr_FR: Paramètres de base

en: BeremizRoot
fr_FR: Racine de Beremiz

en: Binary selection (1 of 2)
fr_FR: Selection binaire (sélectionne 1 sur 2)

en: Bit-shift
fr_FR: Décalage de bit

en: Bitwise
fr_FR: Bit à bit

en: Bitwise AND
fr_FR: ET bit à bit

en: Bitwise OR
fr_FR: OU bit à bit

en: Bitwise XOR
fr_FR: OU exclusif bit à bit

en: Bitwise inverting
fr_FR: Inversion bit à bit

en: Block Properties
fr_FR: Propriétés du bloc

en: Block name
fr_FR: Nom du bloc

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Broken
fr_FR: Cassé

en: Browse %s values library
fr_FR: Explorer la liste des valeurs du paramètre '%s'

en: Browse Locations
fr_FR: Naviger dans les adresses

en: Build
fr_FR: Compiler

en: Build directory already clean
fr_FR: Le répertoire de compilation est déjà nettoyé

en: Build project into build folder
fr_FR: Compiler le projet dans le répertoire ce compilation

en: C Build crashed !
fr_FR: La compilation du C a mal fonctionné !

en: C Build failed.
fr_FR: La compilation du C a échouée !

en: C code
fr_FR: Code C

en: C code generated successfully.
fr_FR: Code C généré avec succès.

en: C compilation failed.
fr_FR: La compilation a échouée

en: C compilation of %s failed.
fr_FR: La compilation C de %s a échouée.

en: C extension
fr_FR: Extension C

en: CANOpen network
fr_FR: Réseau CANOpen

en: CANOpen slave
fr_FR: Esclave CANOpen

en: CAN_Baudrate
fr_FR: Vitesse CAN

en: CAN_Device
fr_FR: Port CAN

en: CAN_Driver
fr_FR: Driver CAN

en: CANopen support
fr_FR: Support CANopen

en: Can only generate execution order on FBD networks!
fr_FR: L'ordre d'exécution ne peut être généré que dans les FBD !

en: Can only give a location to local or global variables
fr_FR: Une adresse ne peut être affecté qu'à des variables locales ou globales

en: Can't generate program to file %s!
fr_FR: Le programme n'a pu être généré dans le fichier "%s" !

en: Can't give a location to a function block instance
fr_FR: Une adresse ne peut être affectée à une instance de Function Block

en: Can't save project to file %s!
fr_FR: Le projet n'a pu être sauvé dans le fichier "%s" !

en: Can't set an initial value to a function block instance
fr_FR: Une valeur initiale ne peut être affectée une instance de Function Block

en: CanFestivalInstance
fr_FR: Instance CanFestival

en: CanFestivalNode
fr_FR: Noeud CanFestival

en: CanFestivalSlaveNode
fr_FR: Noeud esclave CanFestival

en: Cannot create child {a1} of type {a2}
fr_FR: Impossible de créer l'enfant {a1} de type {a2}

en: Cannot find lower free IEC channel than %d
fr_FR: Impossible de trouver un numéro IEC inférieur à %d libre

en: Cannot get PLC status - connection failed.
fr_FR: Impossible d'obtenir le statut de l'automate - la connexion a échoué.

en: Cannot open/parse VARIABLES.csv!
fr_FR: Impossible d'ouvrir ou d'analyser le fichier VARIABLES.csv !

en: Cannot set bit offset for non bool '{a1}' variable (ID:{a2},Idx:{a3},sIdx:{a4}))
fr_FR: Impossible de configurer l'offset du bit de la variable non booléenne '{a1}'  (ID:{a2},Idx:{a3},sIdx:{a4}))

en: Case sensitive
fr_FR: Respecter la casse

en: Center
fr_FR: Centre

en: Change IP of interface to bind
fr_FR: Changer l'adresse IP de l'interface à lier

en: Change Name
fr_FR: Changer le nom

en: Change POU Type To
fr_FR: Changer le type du POU pour

en: Change Port Number
fr_FR: Changer le numéro de port

en: Change working directory
fr_FR: Changer le dossier de travail

en: Character string
fr_FR: Chaîne de caractères

en: Choose a SVG file
fr_FR: Choisissez un fichier SVG

en: Choose a directory to save project
fr_FR: Choisissez un dossier où enregistrer le projet

en: Choose a file
fr_FR: Choisissez un fichier

en: Choose a project
fr_FR: Choisissez un projet

en: Choose a value for %s:
fr_FR: Choisissez une valeur pour le paramètre %s :

en: Choose a working directory
fr_FR: Choisissez un dossier de travail

en: Chosen folder doesn't contain a program. It's not a valid project!
fr_FR: Le répertoire ne contient pas de programme. Ce n'est pas un projet valide !

en: Chosen folder isn't empty. You can't use it for a new project!
fr_FR: Le répertoire n'est pas vide. Vous ne pouvez pas l'utiliser pour créer un nouveau projet !

en: Class
fr_FR: Classe

en: Class Filter:
fr_FR: Filtre de classe :

en: Class:
fr_FR: Classe :

en: Clean
fr_FR: Nettoyer

en: Clean log messages
fr_FR: Nettoyer les messages de log

en: Clean project build folder
fr_FR: Nettoyer le répertoire de compilation

en: Cleaning the build directory
fr_FR: Répertoire de compilation en cours de nettoyage

en: Clear Errors
fr_FR: Effacer les erreurs

en: Clear Execution Order
fr_FR: Effacer l'ordre d'exécution

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close Application
fr_FR: Fermer l'application

en: Close Project
fr_FR: Fermer le projet

en: Close Tab
fr_FR: Fermer l'onglet

en: Coil
fr_FR: Relai

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Company Name
fr_FR: Nom de l'entreprise

en: Company Name (required):
fr_FR: Nom de l'entreprise (obligatoire) :

en: Company URL (optional):
fr_FR: URL de l'entreprise (optionel) :

en: Comparison
fr_FR: Comparaison

en: Compiler
fr_FR: Compileur

en: Compiling IEC Program into C code...
fr_FR: Compilation du program en IEC vers du code C en cours...

en: Concatenation
fr_FR: Concaténation

en: Config
fr_FR: Configuration

en: Config variables
fr_FR: Variables de configuration

en: Confirm or change variable name
fr_FR: Confirmer ou changer de nom de variable

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Connect to the target PLC
fr_FR: Connecter à l'automate cible

en: Connected to URI: %s
fr_FR: Connecté à l'URI : %s

en: Connection
fr_FR: Connexion

en: Connection Properties
fr_FR: Propriétés de la connexion

en: Connection canceled!
fr_FR: La connection a été abandonnée !

en: Connection failed to %s!
fr_FR: La connection à "%s" a échouée !

en: Connection lost!
fr_FR: Connexion perdu

en: Connection to '%s' failed.
fr_FR: La connexion à l'adresse '%s' a échouée.

en: Connector
fr_FR: Connecteur

en: Connectors:
fr_FR: Connecteurs :

en: Constant
fr_FR: Constante

en: Content Description (optional):
fr_FR: Description du contenu (optionel) :

en: Continuation
fr_FR: Prolongement

en: Conversion from BCD
fr_FR: Conversion d'un BCD

en: Conversion to BCD
fr_FR: Conversion en BCD

en: Conversion to date
fr_FR: Conversion en date

en: Conversion to time-of-day
fr_FR: Conversion en heure de la journée

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy POU
fr_FR: Copier ce POU

en: Copy file from left folder to right
fr_FR: Copier un fichier du dossier de gauche vers celui de droite

en: Copy file from right folder to left
fr_FR: Copier un fichier du dossier de droite vers celui de gauche

en: Copy of IN
fr_FR: Copie de IN

en: Cosine
fr_FR: Cosinus

en: Could not add child "{a1}", type {a2} :
    {a3}
fr_FR: Impossible d'ajouter l'enfant "{a1}", de type {a2}:
    {a3}

en: Couldn't import old %s file.
fr_FR: Impossible d'importer l'ancien fichier %s

en: Couldn't load confnode base parameters {a1} :
     {a2}
fr_FR: Impossible de charger les parametres de base confnode {a1}:
    {a2}

en: Couldn't load confnode parameters {a1} :
     {a2}
fr_FR: Impossible de charger les parametres confnode {a1}:
    {a2}

en: Couldn't paste non-POU object.
fr_FR: Impossible de coller autre chose qu'un POU.

en: Couldn't start PLC !
fr_FR: Impossible de démarrer l'automate !

en: Couldn't stop PLC !
fr_FR: Impossible d'arrêter l'automate !

en: Couldn't stop debugger.
fr_FR: Impossible d'arrêter le débogage de l'automate !

en: Create HMI
fr_FR: Créer une IHM

en: Create a new POU
fr_FR: Créer un nouveau POU

en: Create a new action
fr_FR: Créer une nouvelle action

en: Create a new action block
fr_FR: Créer un nouveau bloc d'actions

en: Create a new block
fr_FR: Créer un nouveau bloc

en: Create a new branch
fr_FR: Créer une nouvelle branche

en: Create a new coil
fr_FR: Créer un nouveau relai

en: Create a new comment
fr_FR: Créer un nouveau copmmentaire

en: Create a new connection
fr_FR: Créer une nouvelle connexion

en: Create a new contact
fr_FR: Créer un nouveau contact

en: Create a new divergence
fr_FR: Créer une nouvelle divergence

en: Create a new divergence or convergence
fr_FR: Créer une nouvelle divergence ou convergence

en: Create a new initial step
fr_FR: Créer une nouvelle étape initiale

en: Create a new jump
fr_FR: Créer un nouveau renvoi

en: Create a new power rail
fr_FR: Créer une nouvelle barre d'alimentation

en: Create a new rung
fr_FR: Créer un nouvel échelon

en: Create a new step
fr_FR: Créer une nouvelle étape

en: Create a new transition
fr_FR: Créer une nouvelle transition

en: Create a new variable
fr_FR: Créer une nouvelle variable

en: Current working directory :
fr_FR: Répertoire de travail actuel :

en: Cut
fr_FR: Couper

en: Cyclic
fr_FR: Périodique

en: DEPRECATED
fr_FR: OBSOLETE

en: DS-301 Profile
fr_FR: Profil DS-301

en: DS-302 Profile
fr_FR: Profil DS-302

en: Data Type
fr_FR: Type de donnée

en: Data Types
fr_FR: Types de données

en: Data type conversion
fr_FR: Conversion entre types de donnée

en: Date addition
fr_FR: Addition de dates

en: Date and time subtraction
fr_FR: Soustraction entre horodatage

en: Date subtraction
fr_FR: Soustraction de date

en: Days:
fr_FR: Jours :

en: Debug does not match PLC - stop/transfert/start to re-enable
fr_FR: Les informations de débogage ne correspond pas l'automate connecté  - Arrêter/transférez/démarrer pour pouvoir débogguer.

en: Debug instance
fr_FR: Déboguer l'instance

en: Debug: %s
fr_FR: Débogage : %s

en: Debug: Unknown variable '%s'
fr_FR: Débogage : Variable '%s' inconnue

en: Debug: Unsupported type to debug '%s'
fr_FR: Débogage : Type non supporté dans le débogage '%'

en: Debugger
fr_FR: Déboggueur

en: Debugger disabled
fr_FR: Débogueur désactivé

en: Debugger ready
fr_FR: Débogueur

en: Debugger stopped.
fr_FR: Débogueur désactivé

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Divergence Branch
fr_FR: Supprimer une branche de divergence

en: Delete File
fr_FR: Supprimer un fichier

en: Delete Wire Segment
fr_FR: Supprimer un segment de fil

en: Delete item
fr_FR: Supprimer un élément

en: Deletion (within)
fr_FR: Suppression (au milieu)

en: Derivation Type:
fr_FR: Type de dérivation :

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Dimensions:
fr_FR: Dimensions :

en: Direction:
fr_FR: Direction :

en: Directly
fr_FR: Direct

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Disconnect from PLC
fr_FR: Déconnecter l'automate

en: Disconnected
fr_FR: Déconnecté

en: Do you really want to delete the file '%s'?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le fichier '%s' ?

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Duration
fr_FR: Durée

en: EDS files (*.eds)|*.eds|All files|*.*
fr_FR: Fichiers EDS (*.eds)|*.eds|Tous les fichiers|*.*

en: Edit Block
fr_FR: Editer le block

en: Edit Coil Values
fr_FR: Editer les valeurs du relai

en: Edit Contact Values
fr_FR: Editer les valeurs du contact

en: Edit Duration
fr_FR: Editer une durée

en: Edit Step
fr_FR: Editer l'étape

en: Edit a WxWidgets GUI with WXGlade
fr_FR: Editer une IHM WxWidgets à l'aide de WXGlade

en: Edit action block properties
fr_FR: Editer les propriétés du block d'actions

en: Edit array type properties
fr_FR: Editer les propriétés d'un type de données tableau

en: Edit comment
fr_FR: Editer le commentaire

en: Edit file
fr_FR: Editer un fichier

en: Edit item
fr_FR: Editer l'élément

en: Edit jump target
fr_FR: Editer la cible du renvoi

en: Edit raw IEC code added to code generated by PLCGenerator
fr_FR: Editer le code IEC ajouté au code généré par PLCGenerator

en: Edit step name
fr_FR: Editer le nom de l'étape

en: Edit transition
fr_FR: Editer la transition

en: Editor ToolBar
fr_FR: Barre d'outils d'édition

en: Editor selection
fr_FR: Selection d'un éditeur

en: Elements :
fr_FR: Eléments :

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Enable Undo/Redo
fr_FR: Activer Défaire/Refaire

en: Enabled
fr_FR: Actif

en: Enter a name
fr_FR: Saisissez un nom

en: Enter a port number
fr_FR: Saisissez un numéro de port

en: Enter the IP of the interface to bind
fr_FR: Saisissez l'adresse IP de l'interface à lier

en: Enumerated
fr_FR: Enumération

en: Equal to
fr_FR: Egal à

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error : At least one configuration and one resource must be declared in PLC !
fr_FR: Erreur : Au moins une configuration ou une ressource doit être déclarée dans l'automate !

en: Error : IEC to C compiler returned %d
fr_FR: Erreur : Le compilateur d'IEC en C a retourné %d

en: Error in ST/IL/SFC code generator :
    %s
fr_FR: Erreur dans le générateur de code ST/IL/SFC :
    %s

en: Error while saving "%s"
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement de "%s"

en: Error: Export slave failed
fr_FR: Erreur : L'export de l'esclave a échoué

en: Error: No Master generated
fr_FR: Erreur : Aucun maître généré

en: Error: No PLC built
fr_FR: Erreur : Aucun automate compilé

en: Exception while connecting %s!
fr_FR: Une exception est apparu au cours de la connexion %s !

en: Execution Control:
fr_FR: Contrôle d'exécution :

en: Execution Order:
fr_FR: Ordre d'exécution :

en: Experimental web based HMI
fr_FR: IHM expérimentale utilisant les technologies web

en: Exponent
fr_FR: Exposant

en: Exponentiation
fr_FR: Exponentiel

en: Export CanOpen slave to EDS file
fr_FR: Exporter un esclave CANopen sous la forme d'un fichier EDS

en: Export graph values to clipboard
fr_FR: Exporter les valeurs du graphique vers le presse-papier

en: Export slave
fr_FR: Exporter un esclave

en: Expression:
fr_FR: Expression :

en: External
fr_FR: Externe

en: Extracting Located Variables...
fr_FR: Extraction des variables adressées en cours...

en: Failed : Must build before transfer.
fr_FR: Echec : Le projet doit être compilé avant d'être transféré.

en: Falling Edge
fr_FR: Front descendant

en: Fatal : cannot get builder.
fr_FR: Erreur fatale : impossible de trouver un compilateur.

en: Fetching %s
fr_FR: Recherche %s

en: Field %s hasn't a valid value!
fr_FR: Le champ %s n'a pas une valeur valide !

en: Fields %s haven't a valid value!
fr_FR: Les champs %s n'ont pas une valeur valide !

en: File '%s' already exists!
fr_FR: Le fichier '%s' existe déjà !

en: Find
fr_FR: Rechercher

en: Find Next
fr_FR: Recherche suivante

en: Find Previous
fr_FR: Recherche précédente

en: Find position
fr_FR: Trouver la position

en: Find:
fr_FR: Rechercher :

en: Force runtime reload
fr_FR: Redémarrage du runtime forcé

en: Force value
fr_FR: Forcer la valeur

en: Forcing Variable Value
fr_FR: Forcer la valeur de la variable

en: Form isn't complete. %s must be filled!
fr_FR: Le formulaire est incomplet. %s doit être complété !

en: Form isn't complete. Name must be filled!
fr_FR: Le formulaire est incomplet. Le nom doit être complété !

en: Form isn't complete. Valid block type must be selected!
fr_FR: Le formulaire est incomplet. Un type de bloc valide doit être sélectionné !

en: Forward
fr_FR: Vers le bas

en: Function
fr_FR: Fonction

en: Function &Block
fr_FR: &Bloc Fonctionnel

en: Function Block
fr_FR: Bloc fonctionnel

en: Function Block Types
fr_FR: Types de blocs fonctionnels

en: Function Blocks
fr_FR: Blocs fonctionnels

en: Function Blocks can't be used in Functions!
fr_FR: Les blocs fonctionnels ne peuvent être utilisés dans des functions !

en: FunctionBlock "%s" can't be pasted in a Function!!!
fr_FR: Le bloc fonctionnel "%s" ne peuvent être collés dans une function !

en: Functions
fr_FR: Fonctions

en: Generate Program
fr_FR: Générer le program

en: Generating SoftPLC IEC-61131 ST/IL/SFC code...
fr_FR: Création du code ST/IL/SFC de l'automate IEC-61131 en cours...

en: Global
fr_FR: Globale

en: Go to current value
fr_FR: Aller à la valeur actuelle

en: Graphics
fr_FR: Graphiques

en: Greater than
fr_FR: Supérieur à

en: Greater than or equal to
fr_FR: Supérieur ou égal à

en: Grid Resolution:
fr_FR: Résolution de la grille :

en: HTTP interface port :
fr_FR: Port d'interface HTTP:

en: Height:
fr_FR: Hauteur :

en: Home Directory:
fr_FR: Répertoire utilisateur :

en: Horizontal:
fr_FR: Horizontal :

en: Hours:
fr_FR: Heures :

en: IEC_Channel
fr_FR: Numéro IEC

en: IP is not valid!
fr_FR: l'IP est invalide !

en: Import SVG
fr_FR: Importer un SVG

en: InOut
fr_FR: Entrée-Sortie

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Incompatible data types between "{a1}" and "{a2}"
fr_FR: Type de données incompatible entre "{a1}" et "{a2}"

en: Incompatible size of data between "%s" and "BOOL"
fr_FR: Taille de donnée incompatible entre "%s" et "BOOL"

en: Incompatible size of data between "{a1}" and "{a2}"
fr_FR: Taille de données incompatible entre "{a1}" et "{a2}"

en: Indicator
fr_FR: Indicateur

en: Initial Step
fr_FR: Étape initiale

en: Initial Value
fr_FR: Valeur initiale

en: Initial Value:
fr_FR: Valeur initiale :

en: Initial value
fr_FR: Valeur initiale

en: Input
fr_FR: Entrée

en: Input variable
fr_FR: Variable d'entrée

en: Inputs:
fr_FR: Entrées :

en: Insertion (into)
fr_FR: Insertion (au milieu)

en: Instance with id %d doesn't exist!
fr_FR: L'instance dont l'id est %d n'existe pas !

en: Instances:
fr_FR: Instances :

en: Interrupt
fr_FR: Interruption

en: Invalid plcopen element(s)!!!
fr_FR: Les éléments plcopen ne sont pas valides !!!

en: Invalid type "{a1}"-> {a2} != {a3}  for location"{a4}"
fr_FR: Type invalide "{a1}"-> {a2} != {a3} pour "{a4}"

en: Invalid type "{a1}"-> {a2} != {a3} for location "{a4}"
fr_FR: Type invalide "{a1}"-> {a2} != {a3} pour "{a4}"

en: Invalid value "%s" for debug variable
fr_FR: Chemin de variable à déboguer "%s" invalide

en: Invalid value "%s" for variable grid element
fr_FR: Valeur "%s" invalide pour un élément de la grille de variables

en: Invalid value "%s" for viewer block
fr_FR: Valeur "%s" invalide pour un élément graphique

en: Invalid value "{a1}" for "{a2}" variable!
fr_FR: Valeur invalide "{a1}" pour la variable "{a2}"

en: Invalid value!
    You must fill a numeric value.
fr_FR: Valeur invalide !
    Vous devez rentrer une valeur numérique.

en: Jump
fr_FR: Renvoi

en: Ladder element with id %d is on more than one rung.
fr_FR: L'élément de LD dont l'id est %d apparait dans plusieurs échelons.

en: Language
fr_FR: Langue

en: Language (optional):
fr_FR: Langue (optionnel) :

en: Language:
fr_FR: Langue :

en: Latest build already matches current target. Transfering anyway...
fr_FR: La dernière compilation correspond à la cible actuelle...

en: Launch WX GUI inspector
fr_FR: Lancer un inspecteur d'IHM WX

en: Launch a live Python shell
fr_FR: Lancer une console Python

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left PowerRail
fr_FR: Barre d'alimentation à gauche

en: Length of string
fr_FR: Longueur de la chaîne

en: Less than
fr_FR: Inférieur à

en: Less than or equal to
fr_FR: Inférieur ou égal à

en: Libraries
fr_FR: Librairies

en: Library
fr_FR: Librairie

en: License
fr_FR: Licence

en: Linker
fr_FR: Linkeur

en: Linking :
fr_FR: Linkage :

en: Local
fr_FR: Locale

en: Local entries
fr_FR: Entrées locales

en: Local service discovery failed!
fr_FR: Echec de la sélection d'un service!

en: Location
fr_FR: Adresse

en: Locations available:
fr_FR: Adresses disponibles :

en: Logarithm to base 10
fr_FR: Logarithme de base 10

en: MDNS resolution failure for '%s'
fr_FR: Echec de la résolution MDNS pour '%s'

en: Map Variable
fr_FR: Variable mappable

en: Map located variables over CANopen
fr_FR: Mappe des variables localisées sur un bus CANopen

en: Master
fr_FR: Maître

en: Max count ({a1}) reached for this confnode of type {a2}
fr_FR: Valeur maximal du compteur atteinte ({a1}) pour ce confnode de type {a2}

en: Maximum:
fr_FR: Maximum :

en: Memory
fr_FR: Mémoire

en: Menu ToolBar
fr_FR: Barre d'outils du menu principal

en: Microseconds:
fr_FR: Microsecondes :

en: Middle
fr_FR: Milieu

en: Milliseconds:
fr_FR: Millisecondes :

en: Minimum:
fr_FR: Minimum :

en: Minutes:
fr_FR: Minutes :

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Modifier:
fr_FR: Modificateur :

en: More than one connector found corresponding to "{a1}" continuation in "{a2}" POU
fr_FR: Plus d'un connecteur correspondant à "{a1}" trouvé dans la continuité de "{a2}" POU

en: Move action down
fr_FR: Déplacer une action vers le bas

en: Move action up
fr_FR: Déplacer une action vers le haut

en: Move down
fr_FR: Déplacer vers le haut

en: Move element down
fr_FR: Déplcer un élément vers le bas

en: Move element up
fr_FR: Déplacer un élément vers le haut

en: Move instance down
fr_FR: Déplacer une instance vers le bas

en: Move instance up
fr_FR: Déplacer une instance vers le haut

en: Move task down
fr_FR: Déplcer une tâche vers le bas

en: Move task up
fr_FR: Déplacer une tâche vers le haut

en: Move the view
fr_FR: Déplacer la vue

en: Move up
fr_FR: Déplacer vers le bas

en: Move variable down
fr_FR: Déplacer une variable vers le bas

en: Move variable up
fr_FR: Déplacer une variable vers le haut

en: Multiplexer (select 1 of N)
fr_FR: Multipléxeur (sélection 1 sur N)

en: My Computer:
fr_FR: Poste de travail :

en: NAME
fr_FR: NOM

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name must not be null!
fr_FR: Le nom ne doit pas être vide !

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Natural logarithm
fr_FR: Logarithme népérien

en: Negated
fr_FR: Inversé

en: Nevow Web service failed.
fr_FR: Service Web Nevow échoué.

en: Nevow/Athena import failed :
fr_FR: Import Nevow/Athena échoué:

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New item
fr_FR: Nouvel élément

en: No Modifier
fr_FR: Pas de modificateur

en: No PLC to transfer (did build succeed ?)
fr_FR: Aucun automate à transférer (la compilation a-t-elle réussi ?)

en: No body defined in "%s" POU
fr_FR: Pas de code défini dans le POU "%s"

en: No connector found corresponding to "{a1}" continuation in "{a2}" POU
fr_FR: Pas de connecteur correspondant à "{a1}" dans la continuité de "{a2}" POU

en: No documentation available.
    Coming soon.
fr_FR: Pas de documentation.
    Bientôt disponible.

en: No informations found for "%s" block
fr_FR: Aucune information trouvée pour le block "%s"

en: No output {a1} variable found in block {a2} in POU {a3}. Connection must be broken
fr_FR: Pas de variable de sortie {a1} trouvée dans le bloc {a2} dans POU {a3}. La connection doit-être cassée

en: No search results available.
fr_FR: Pas de résultat de recherche disponible.

en: No such SVG file: %s
fr_FR: Fichier SVG inconnu : %s

en: No such index/subindex ({a1},{a2}) (variable {a3})
fr_FR: Pas de tel index/sous-index ({a1},{a2}) (variable {a3})

en: No such index/subindex ({a1},{a2}) in ID : {a3} (variable {a4})
fr_FR: Pas de tel index/sous-index  ({a1},{a2}) avec l'ID : {a3} (variable {a4})

en: No valid value selected!
fr_FR: Aucune valeur valide sélectionnée !

en: No variable defined in "%s" POU
fr_FR: Pas de varaibles définies dans le POU "%s"

en: Non existing node ID : {a1} (variable {a2})
fr_FR: Node ID inexistant : {a1} (variable {a2})

en: Non-Retain
fr_FR: Non-Persistante

en: Not PDO mappable variable : '{a1}' (ID:{a2},Idx:{a3},sIdx:{a4}))
fr_FR: Variable non mappable PDO :  '{a1}' (ID:{a2},Idx:{a3},sIdx:{a4}))

en: Not equal to
fr_FR: Non égal à

en: Number of sequences:
fr_FR: Nombre de branches :

en: Numerical
fr_FR: Numérique

en: Only Elements
fr_FR: Uniquement les éléments

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open Inkscape
fr_FR: Ouverture de Inkscape

en: Open Source framework for automation, implemented IEC 61131 IDE with constantly growing set of extensions and flexible PLC runtime.
fr_FR: Cadriciel Open Source pour l'automatisme, IDE implémenté en IEC 61131 avec un lot d'extensions constament croissant et un executable PLC flexible.

en: Open a file explorer to manage project files
fr_FR: Ouvrir un explorateur de fichier pour gérer les fichiers de projet

en: Open wxGlade
fr_FR: Ouverture de wxGlade

en: Organization (optional):
fr_FR: Groupe (optionnel) :

en: Other Profile
fr_FR: Autre profil

en: Output
fr_FR: Sortie

en: PDO Receive
fr_FR: PDO reçu

en: PDO Transmit
fr_FR: PDO transmis

en: PLC :
fr_FR: Automate :

en: PLC Log
fr_FR: Log de l'automate

en: PLC code generation failed !
fr_FR: Génération du code PLC échouée !

en: PLC is empty or already started.
fr_FR: Le PLC est vide ou déjà lancé.

en: PLC is not started.
fr_FR: PLC non démarré

en: PLC syntax error at line {a1}:
    {a2}
fr_FR: Erreur de syntaxe PLC à la ligne {a1}:
    {a2}

en: PLCOpen files (*.xml)|*.xml|All files|*.*
fr_FR: Fichiers PLCOpen (*.xml)|*.xml|Tous les fichiers|*.*

en: PLCOpenEditor is part of Beremiz project.
    
    Beremiz is an
fr_FR: PLCOpenEditor fait partie du projet Beremiz.
    
    Beremiz est un

en: POU Name
fr_FR: Nom du POU

en: POU Name:
fr_FR: Nom du POU :

en: POU Type
fr_FR: Type du POU

en: POU Type:
fr_FR: Type du POU :

en: PYRO connecting to URI : %s
fr_FR: Connexion de PYRO à l'URI:%s

en: PYRO using certificates in '%s'
fr_FR: PYRO utilise les certificats dans '%s'

en: Page Setup
fr_FR: Mise en page...

en: Page Size (optional):
fr_FR: Taille de la page (optionnel) :

en: Parent instance
fr_FR: Instance parent

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Paste POU
fr_FR: Coller un POU

en: Pattern to search:
fr_FR: Modèle à rechercher :

en: Pin number:
fr_FR: Nombre de pattes :

en: Please choose a target
fr_FR: Choisissez une cible

en: Please enter a block name
fr_FR: Entrer un nom de bloc s'il vous plaît

en: Please enter comment text
fr_FR: Saisissez le texte du commentaire

en: Please enter step name
fr_FR: Saisissez le nom de l'étape

en: Please enter text
fr_FR: Saisissez le texte

en: Please enter value for a "%s" variable:
fr_FR: Veuillez entrer la valeur pour une variable de type "%s" :

en: Port number must be 0 <= port <= 65535!
fr_FR: Le numéro de port doit être compris entre 0 et 65535 !

en: Port number must be an integer!
fr_FR: Le numéro de port doit être un entier !

en: Power Rail
fr_FR: Barre d'alimentation

en: Power Rail Properties
fr_FR: Propriétés de la barre d'alimentation

en: Preview
fr_FR: Aperçu avant impression

en: Preview:
fr_FR: Aperçu :

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Print preview
fr_FR: Aperçu avant impression

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Priority:
fr_FR: Priorité :

en: Problem starting PLC : error %d
fr_FR: Problème au démarrage du PLC : erreur %d

en: Product Name
fr_FR: Nom de produit

en: Product Name (required):
fr_FR: Nom du produit (obligatoire) :

en: Product Release (optional):
fr_FR: Publication du produit (optionnel) :

en: Product Version
fr_FR: Version du produit

en: Product Version (required):
fr_FR: Version du produit (obligatoire) :

en: Program
fr_FR: Programme

en: Program was successfully generated!
fr_FR: Le programme a été généré avec succès !

en: Programs
fr_FR: Programmes

en: Programs can't be used by other POUs!
fr_FR: Les programmes ne peuvent être utilisés par les autres POUs !

en: Project
fr_FR: Projet

en: Project '%s':
fr_FR: Projet  '%s' :

en: Project Files
fr_FR: Fichiers de projet

en: Project Name
fr_FR: Nom du projet

en: Project Name (required):
fr_FR: Nom du projet (obligatoire) :

en: Project Version (optional):
fr_FR: Version du projet (optionnel) :

en: Project file syntax error:
fr_FR: Erreur de syntaxe dans le fichier du projet :

en: Project properties
fr_FR: Propriétés du projet

en: Propagate Name
fr_FR: Propager le nom

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: Python code
fr_FR: Code Python

en: Python file
fr_FR: Fichier Python

en: Qualifier
fr_FR: Qualificatif

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: Range:
fr_FR: Echelle :

en: Raw IEC code
fr_FR: Ajout code IEC

en: Really delete node '%s'?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le noeud '%s' ?

en: Redo
fr_FR: Refaire

en: Reference
fr_FR: Référence

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Regular expression
fr_FR: Expression régulière

en: Regular expressions
fr_FR: Expressions régulières

en: Release value
fr_FR: Relacher la valeur

en: Remainder (modulo)
fr_FR: Modulo

en: Remove %s node
fr_FR: Enlever un noeud %s

en: Remove Datatype
fr_FR: Supprimer le Datatype

en: Remove Pou
fr_FR: Supprimer le Pou

en: Remove action
fr_FR: Supprimer une action

en: Remove element
fr_FR: Supprimer un élément

en: Remove file from left folder
fr_FR: Supprimer un fichier du dossier de gauche

en: Remove instance
fr_FR: Supprimer une instance

en: Remove slave
fr_FR: Enlever l'esclave

en: Remove task
fr_FR: Supprimer la tâche

en: Remove variable
fr_FR: Supprimer une variable

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Replace File
fr_FR: Remplacer un fichier

en: Replace Wire by connections
fr_FR: Remplacer le fil par les connexions

en: Replacement (within)
fr_FR: Remplacement (au milieu)

en: Reset
fr_FR: Mise à zéro

en: Reset Execution Order
fr_FR: Réinitialiser l'order d'exécution

en: Reset Perspective
fr_FR: Réinitialiser l'interface

en: Reset search result
fr_FR: Réinitialiser le résultat de la recherche

en: Reset time
fr_FR: Temps de reset

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Retain
fr_FR: Persistante

en: Return Type:
fr_FR: Type de retour :

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right PowerRail
fr_FR: Barre d'alimentation à droite

en: Rising Edge
fr_FR: Front montant

en: Rotate left
fr_FR: Rotation à gauche

en: Rotate right
fr_FR: Rotation à droite

en: Rounding up/down
fr_FR: Arrondi

en: Run
fr_FR: Exécuter

en: SDO Client
fr_FR: Client SDO

en: SDO Server
fr_FR: Serveur SDO

en: ST files (*.st)|*.st|All files|*.*
fr_FR: Fichiers ST (*.st)|*.st|Tous les fichiers|*.*

en: SVG files (*.svg)|*.svg|All files|*.*
fr_FR: Fichiers SVG (*.svg)|*.svg|Tous les fichiers|*.*

en: Sampling period
fr_FR: Période d'échantillonnage

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save As...
fr_FR: Enregistrer sous...

en: Save as
fr_FR: Enregistrer sous...

en: Scope
fr_FR: Contexte

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search in Project
fr_FR: Rechercher dans le projet

en: Seconds:
fr_FR: Secondes :

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select a variable class:
fr_FR: Sélectionner une direction pour la variable :

en: Select an editor:
fr_FR: Sélectionner un éditeur :

en: Select an instance
fr_FR: Sélectionnez une instance

en: Select an object
fr_FR: Sélectionner un objet

en: Selection
fr_FR: Sélection

en: Selection Convergence
fr_FR: Convergence simple

en: Selection Divergence
fr_FR: Divergence simple

en: Service Discovery
fr_FR: Recherche de service

en: Services available:
fr_FR: Services disponibles:

en: Set
fr_FR: Mise à 1

en: Shift left
fr_FR: Décalage à gauche

en: Shift right
fr_FR: Décalage à droite

en: Show IEC code generated by PLCGenerator
fr_FR: Afficher le code IEC généré par PLCGenerator

en: Show Master
fr_FR: Afficher le maître

en: Show Master generated by config_utils
fr_FR: Afficher le maître généré par config_utils

en: Show code
fr_FR: Afficher le code

en: Simultaneous Convergence
fr_FR: Convergence double

en: Simultaneous Divergence
fr_FR: Divergence double

en: Sine
fr_FR: Sinus

en: Single
fr_FR: Evènement

en: Square root (base 2)
fr_FR: Racine carré (base 2)

en: Standard function blocks
fr_FR: Blocs fonctionnels standards

en: Start PLC
fr_FR: Démarrer l'automate

en: Start build in %s
fr_FR: Début de la compilation dans %s

en: Started
fr_FR: Démarré

en: Starting PLC
fr_FR: Démarrer l'automate

en: Status ToolBar
fr_FR: Barre d'outils de statut

en: Step
fr_FR: Étape

en: Stop
fr_FR: Arrêter

en: Stop PLC
fr_FR: Arrêter l'automate

en: Stop Running PLC
fr_FR: Arrêter l'automate en cours d'exécution

en: Stopped
fr_FR: Arrêté

en: Stopping debugger...
fr_FR: Arrêt du débogage en cours

en: Subrange
fr_FR: Sous-ensemble

en: Subtraction
fr_FR: Soustraction

en: Successfully built.
fr_FR: Compilé avec succès.

en: Sync_Align
fr_FR: Aligner sur synchro

en: Sync_Align_Ratio
fr_FR: Rapport d'alignement

en: Sync_TPDOs
fr_FR: TPDOs sur synchro

en: Syntax error in regular expression of pattern to search!
fr_FR: Erreur de syntaxe dans l'expression régulière du modèle à rechercher !

en: Tangent
fr_FR: Tangente

en: TargetType
fr_FR: Type de cible

en: Task
fr_FR: Tâche

en: Tasks:
fr_FR: Tâches :

en: Temp
fr_FR: Temporaire

en: The file '%s' already exist.
    Do you want to replace it?
fr_FR: Le fichier '%s' existe déjà.
    Voulez-vous le remplacer ?

en: The group of block must be coherent!
fr_FR: Le groupe de blocs doit être cohérent !

en: There are changes, do you want to save?
fr_FR: Le projet a été modifié. Voulez-vous l'enregistrer ?

en: There is a POU named "%s". This could cause a conflict. Do you wish to continue?
fr_FR: Un POU a pour nom "%s". Cela peut générer des conflits. Voulez-vous continuer ?

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
fr_FR: Un problème est apparu lors de l'impression.
    Peut-être que votre imprimante n'est pas correctement configurée ?

en: This option isn't available yet!
fr_FR: Cette option n'a pas encore disponible

en: Time
fr_FR: Temps

en: Time addition
fr_FR: Addition de durée

en: Time concatenation
fr_FR: Concaténation de date et de durée

en: Time division
fr_FR: Division de durée

en: Time multiplication
fr_FR: Multiplication de durée

en: Time subtraction
fr_FR: Soustraction de durée

en: Time-of-day addition
fr_FR: Addition d'horodatage

en: Time-of-day subtraction
fr_FR: Soustraction d'horodatage

en: Top
fr_FR: Haut

en: Transfer
fr_FR: Transférer

en: Transfer PLC
fr_FR: Transférer l'automate

en: Transfer completed successfully.
fr_FR: Transfert effectué avec succès.

en: Transfer failed
fr_FR: Le transfert a échoué

en: Transition "%s" body must contain an output variable or coil referring to its name
fr_FR: Le code de la transition "%s"  doit contenir une variable de sortie ou un relai dont la référence est son nom

en: Transition Name
fr_FR: Nom de la transition

en: Transition Name:
fr_FR: Nom de la transition :

en: Transition with name %s doesn't exist!
fr_FR: La transition nommée %s n'existe pas !

en: Triggering
fr_FR: Activation

en: Type and derivated
fr_FR: Type et ses dérivés

en: Type conflict for location "%s"
fr_FR: Conflit entre types pour l'adresse "%s"

en: Type conversion
fr_FR: Conversion de type

en: Type infos:
fr_FR: Propriétés du type :

en: Type strict
fr_FR: Type uniquement

en: Type:
fr_FR: Type :

en: URI_location
fr_FR: Adresse URI

en: Unable to define PDO mapping for node %02x
fr_FR: Impossible de définir le mappage des PDO pour le noeud %02x

en: Undefined pou type "%s"
fr_FR: Type de POU "%s" indéterminé !

en: Undo
fr_FR: Défaire

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown variable "%s" for this POU!
fr_FR: Variable "%s" inconnue dans ce POU !

en: Unnamed
fr_FR: SansNom

en: Unnamed%d
fr_FR: Sansnom%d

en: Unrecognized data size "%s"
fr_FR: Taille de donnée "%s" non identifié !

en: User Data Types
fr_FR: Types de donnée du projet

en: User Type
fr_FR: Type utilisateur

en: User-defined POUs
fr_FR: POUs du projet

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Values:
fr_FR: Valeurs

en: Variable Properties
fr_FR: Propriétés de la variable

en: Variable class
fr_FR: Direction de la variable

en: Variable don't belong to this POU!
fr_FR: La variable n'appartient pas à ce POU !

en: Vertical:
fr_FR: Vertical :

en: WXGLADE GUI
fr_FR: IHM WXGlade

en: Warning
fr_FR: Attention

en: Warnings in ST/IL/SFC code generator :
fr_FR: Mises en garde du generateur de code ST/IL/SFC :

en: Whole Project
fr_FR: Tout le projet

en: Width:
fr_FR: Longueur :

en: Wrap search
fr_FR: Boucler

en: Written by
fr_FR: Écrit par

en: WxGlade GUI
fr_FR: Interface WxGlade

en: XenoConfig
fr_FR: Config Xenomai

en: You don't have write permissions.
    Open Inkscape anyway ?
fr_FR: Vous n'avez pas les permissions d'écriture.
    Ouvrir Inkscape tout de même ?

en: You don't have write permissions.
    Open wxGlade anyway ?
fr_FR: Vous n'avez pas les permissions d'écriture.
    Ouvrir wxGlade tout de même ?

en: You must have permission to work on the project
    Work on a project copy ?
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de travailler sur le projet.
    Travailler sur une copie du projet ?

en: You must select the block or group of blocks around which a branch should be added!
fr_FR: Vous devez sélectionné le bloc ou le group autour duquel un ebranche doit être ajoutée !

en: You must select the wire where a contact should be added!
fr_FR: Vous devez sélectionner le fil sur lequel le contact doit être ajouté !

en: You must type a name!
fr_FR: Vous devez saisir un nom !

en: You must type a value!
fr_FR: Vous devez saisir une valeur !

en: class
fr_FR: classe

en: days
fr_FR: jours

en: error: %s
fr_FR: erreur: %s

en: file :
fr_FR: fichier :

en: first input parameter
fr_FR: Premier paramètre d'entrée

en: first output parameter
fr_FR: Premier paramètre de sortie

en: function
fr_FR: fonction

en: function :
fr_FR: fonction :

en: functionBlock
fr_FR: Bloc fonctionnel

en: hours
fr_FR: heures

en: initial
fr_FR: initiale

en: line :
fr_FR: ligne :

en: name
fr_FR: nom

en: program
fr_FR: programme

en: second input parameter
fr_FR: Second paramètre d'entrée

en: second output parameter
fr_FR: Second paramètre de sortie

en: seconds
fr_FR: secondes

en: string from the middle
fr_FR: Caractères du milieu

en: string left of
fr_FR: Caractères à gauche de

en: string right of
fr_FR: Caractères à droite de

en: update info unavailable.
fr_FR: Information de mise à jour non disponible.

en: warning: %s
fr_FR: attention: %s
